Přeskočit na obsah

EU chce bojovat proti bolestem zad v práci, neprozradila ale jak

Evropská unie se rozhodla dokázat, jak moc jí leží na srdci blaho jejích občanů, a zahájila kampaň k odstranění bolestí zad v zaměstnání. Akce pod poněkud tajemným názvem "posviťme si na břemena" potrvá až do konce října, stejným tajemstvím je zahaleno i to, jak konkrétně hodlá unie Evropanům s bolavými zády pomoci. Velkou výzvu přitom představuje pro unii také Česko, kde jsou bolesti svalů jednou z hlavních příčin absence v zaměstnání.

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu při práci přišla s jasnými daty - v 27 členských státech EU si na bolesti zad stěžuje čtvrtina zaměstnanců a více než pětině lidí práce způsobuje bolesti svalů. V některých zemích mají právě bolesti zad a svalů na svědomí až 40 procent veškerých pracovních absencí a náklady na léčení těchto nemocí se mohou vyšplhat až na 1,6 procenta hrubého domácího produktu.

Že za bolesti zad může nadměrná nebo jednostranná pracovní zátěž, je jasné zřejmě každému. Autoři kampaně ale příčiny bolesti zad pro jistotu vyjmenovávají a připomínají, že riziko bolestí se zvyšuje i s "pracovním tempem, nízkým pracovním uspokojením, vysokými požadavky dané práce a s pracovním stresem".

Poněkud méně sdílní jsou ale ve chvíli, kdy mají odhalit, jak přesně hodlají tyto "naléhavé problémy" řešit. V tiskové zprávě se mluví pouze o tom, že na řešení problematiky by měli spolupracovat zaměstnanci, zaměstnavatelé a vláda a že je potřeba provádět "preventivní strategie".

Kromě obecných proklamací typu "postavit pracovníka do centra pozornosti" a "přetvořit pracoviště" ale agentura s ničím novým nepřichází. Některé věci, na které poukazuje, navíc ani při nejlepší vůli zřejmě vyřešit nedokáže.

Jak totiž může evropská agentura přimět zaměstnavatele, aby své zaměstnance nestresovali, aby je nenutili odevzdávat práci včas a aby netlačili na vyšší pracovní výkony? Jak v době počítačů přimět firmy, aby jejich lidé nemuseli sedět v "unavujících polohách" před obrazovkami?

Jediným předem jasným a hmatatelným výsledkem kampaně, která má vyvrcholit v říjnu Evropským týdnem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, tak má být předání cen zaměstnavatelům, kteří na zdravá záda svých podřízených nějakým nápaditým způsobem dbají.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…