Přeskočit na obsah

Etická komise schválila užití experimentálního léku proti ebole

Experti na etiku, které svolala Světová zdravotnická organizace (WHO), rozhodli, že je etické používat k záchraně osob nakažených smrtícím virem ebola experimentální léčbu, tedy dosud neschválené léky či vakcíny.

Zdůraznili, že je ale třeba, aby pacienti s touto formou léčby souhlasili, uvedla agentura Reuters. WHO rovněž oznámila, že počet obětí eboly vzrostl na 1013.

Jak WHO ve svém prohlášení uvedla, při podávání experimentálních léků je třeba dodržovat určitá pravidla, mezi která patří "informovaný souhlas pacienta, svoboda volby, důvěrnost, respekt k pacientovi, zachování jeho důstojnosti a zapojení okolní komunity".

Americký prezident Barack Obama v pondělí vyhověl žádosti liberijské vlády a povolil odeslání vzorků experimentálního léku proti ebole do západoafrické země. Neschválený medikament má být odeslán do Libérie tento týden. Jak uvedl liberijský ministr, vzorek vystačí na léčbu dvou nakažených lékařů.

Obamu o pomoc v pátek dopisem požádala liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová. Odeslání dávky experimentálního léku do Afriky schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) a podpořila ho i šéfka WHO Margaret Chanová.

Liberijský ministr informací Lewis Brown dnes uvedl, že země získá vzorky, které by mohly vyléčit jen dva nakažené liberijské lékaře. Ministerstvo zdravotnictví je prý již v kontaktu se společností Mapp Biopharmaceutical, která lék ZMapp vyrábí. Oba nemocní lékaři písemně souhlasili s touto formou léčby, dodal ministr.

Společnost Mapp Biopharmaceutical mezitím oznámila, že již nedisponuje žádnou zásobou séra. Zda tuto látku mají i další firmy, které se na vývoji podílejí, nebylo zveřejněno. Přesný počet existujících dostupných dávek nebyl nikdy znám. Média to s odvoláním na odborníky vysvětlovala mimo jiné tím, že není známo, kolik látky je k léčbě jednoho člověka třeba. Známo oficiálně je, že lék dostali dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují. Zda je to díky léku, není prozatím možné říci. Léčbu prostředkem ZMapp podle všeho podstoupil i španělský duchovní Miguel Pajares, který ale dnes v Madridu zemřel.

Klinické testy experimentální látky ZMapp by měly začít již brzy, oznámila britská farmaceutická společnosti GlaxoSmithKline, která vyvíjí vakcínu spolu s americkými vědci. Také další farmaceutické podniky na léku proti ebole nezávisle pracují, výsledek jejich práce ale není znám. Nynější epidemie je podle WHO nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka.

I kdyby vše šlo rychle a byly zavedeny nouzové postupy, nová vakcína nebude podle expertů připravená k širokému použití před rokem 2015. Experimentální lék dostali zatím dva Američané, kteří se v Africe virem krvácivé horečky nakazili, a jako vůbec první Evropan španělský duchovní Miguel Pajares. Ten dnes smrtícímu viru podlehl.

Podle dnešních informací WHO si epidemie eboly vyžádala již 1013 lidských životů; celkem 1848 lidí bylo nemocí nakaženo. Za poslední tři dny chorobě v západní Africe podlehlo 52 lidí a experti zaznamenali 69 nových případů. Největší počet úmrtí za uplynulé tři dny ohlásila Libérie, kde zemřelo 29 lidí. V Sieře Leone to bylo 17 lidí a šest mrtvých ohlásila Guinea.

Japonsko dnes rozhodlo, že z Guineje, Libérie a Sierry Leone raději evakuuje 24 svých občanů, kteří zde pracovali v zemědělství, zdravotnictví a na stavbách. Žádný z nich prý nevykazuje symptomy nemoci. V karanténě se ale podle AFP nachází osm čínských zdravotníků, kteří se v Sieře Leone podíleli na léčbě nakažených pacientů. Jde o sedm lékařů a jednu zdravotní sestru. Čínský velvyslanec v zemi odmítl upřesnit, zda vykazovali symptomy nemoci.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…