Přeskočit na obsah

Epidemie spalniček v Rakousku obnovila spor kolem očkování

Zatímco za celý loňský rok bylo v Rakousku zaznamenáno 15 onemocnění spalničkami, jen v oblasti Salcburku to bylo v uplynulých dnech na 180 případů. Spolková země Horní Rakousy hlásí tři případy a Vídeň dva, vesměs u lidí, kteří nedávno navštívili Salcburk. Je zřejmé, že v Salcburku propukla epidemie této nakažlivé choroby, a odborníci varují, že po první vlně případů přijde v nejbližších dnech vlna druhá a po ní mohou následovat další. Nevylučují tisíce onemocnění.

Odhaleno bylo mezitím již i epicentrum nákazy a její pravděpodobný zdroj: nejvíc případů bylo zaznamenáno u žáků Waldorfovy školy, kam s největší pravděpodobností infekci zavlekla hudební skupina ze Švýcarska, která tam krátce před Velikonocemi vystupovala. Ve Švýcarsku je od začátku tohoto roku registrováno již asi 600 případů spalniček.

Jak je možné, že tato nemoc, která byla v Evropě považována za téměř vymýcenou, se může znovu tak razantně šířit? Tuto otázku si teď klade zděšená rakouská veřejnost. Jen za sobotu a neděli lékaři v mimořádných směnách poskytli v salcburském zdravotním úřadu očkování 230 lidem.

V této souvislosti se na povrch znovu dostává téměř zapomenutý spor mezi stoupenci a odpůrci očkování proti této chorobě. Úřady uvádějí, že v Rakousku je proti spalničkám očkováno asi 90 procent dětí, ale místně jsou tato procenta dosti rozdílná. V rozhodující míře to závisí na ošetřujícím lékaři. Většina z nich je sice jednoznačně pro očkování, část ale radí rodičům, aby děti očkovat nedávali a poukazují přitom na údajné nebezpečné vedlejší účinky.

Těmto okrajovým názorům je dopřáváno poměrně velké publicity, a tím lze vysvětlit oněch deset procent neočkovaných dětí, uvádí například dětský lékař Karl Zwiauer ze Sankt Pöltenu. Ten byl mezi účastníky kongresu, který se ironií osudu konal o víkendu právě v Salcburku na téma "Rakouský den očkování".

"Hlavním rizikovým faktorem je lékař," potvrzuje smutně další účastník kongresu Werner Zenz ze Štýrského Hradce. Poukazuje na to, že za posledních 17 let se v Rakousku podařilo díky očkování zabránit asi 130 úmrtím a další stovce trvalých poškození po komplikovaném onemocnění spalničkami. Na druhé straně jsou za celou tuto dobu evidovány jen tři případy, kdy po očkování došlo ke zdravotním komplikacím, navíc vždy bez trvalých následků.

Přesto existují i mezi lékaři stoupenci odmítání očkování a mají poměrně velký vliv. Kromě toho se i v Rakousku objevil, prý po britském vzoru, nový jev zvaný "spalničkové party". Rodiče při těchto setkáních dávají dohromady děti nakažené spalničkami se zdravými ve víře, že onemocnění přirozenou nákazou bude vhodnější ochranou do budoucna než očkování. Vyšetřovatelé prověřují i v Salcburku možnost takového důvodu propuknutí nákazy, ale nemají zatím pro potvrzení tohoto podezření žádné důkazy.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…