EP: Nedostatek orgánů k transplantaci by mohly vyřešit průkazy
Pomoci vyřešit nedostatek orgánů k transplantaci a jejich dárců by podle europoslanců mohl celoevropský dárcovský průkaz. V České republice by s takovým průkazem souhlasilo 60 procent obyvatel, což je nejméně v EU. Členové Evropského parlamentu ve své zprávě varují, že právě nízký počet dárců i orgánů v Evropské unii vážně ohrožuje transplantace.
Díky dobrovolnému celoevropskému průkazu dárce orgánů, který by doplnil stávají průkazky používané v jednotlivých zemích, by se podle europoslance Julese Maatena podařilo rychle zjistit, že dotyčný je dárcem orgánů a také, které části jeho těla se dají transplantovat.
Průkazy dárců mají nejsilnější podporu ve Švédsku, kde s nimi souhlasí 95 procent lidí. Téměř jedna třetina Švédů také nosí kartičku u sebe.
Situace v Česku je nyní taková, že pokud člověk za života neuvede, že nechce, aby jeho orgány byly použity k transplantaci, počítá se s tím, že dotyčný proti tomu nic nemá. Naopak v zemích jako Německo, Holandsko nebo Velká Británie je situace opačná - souhlas s transplantací je třeba nějakým způsobem vyjádřit předem.
Potřebné informace by lidé zajímající se o transplantaci měli dostat na telefonní lince s nepřetržitým provozem, kterou by obsluhovali řádně proškolení odborníci.
Europoslanci rovněž zdůrazňují, že s orgány se nesmí obchodovat. Schvalují proto opatření, která by měla zakázat platby mezi dárci a příjemci. Případné kompenzace by se měly týkat jen nákladů, které by v souvislosti s darováním mohly vzniknout dárcově rodině.
Evropská komise a členské státy by měly přijmout opatření proti takzvané transplantační turistice, vzkazují europoslanci. Bohatí lidé ze západní Evropy podle europoslance Adamose Adamoua využívají zoufalé situace lidí v chudých zemích. "Slyšeli jsme o seznamech orgánů a o černém trhu s orgány, zejména ve státech jako Čína či Pákistán. Tyto praktiky podle našich informací existují ve značném rozsahu," uvedl Adamou.
Dnešní zpráva týkající se orgánů a jejich transplantací je nezávazná. Na této problematice však nyní pracuje i Evropská komise, která by svůj normativní návrh měla předložit zřejmě někdy ve druhé polovině roku. Tento návrh, který by po schválení už právně závazný byl, budou posuzovat i europoslanci, takže se dá předpokládat, že komise některé jejich nápady vezme na vědomí.
Zdroj: ČTK