Přeskočit na obsah

Engel: Přistoupíme i na "splátky"

    Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) souhlasí s lékařskými odbory, že lékaři mají mít vyšší platy, žádné peníze pro ně ale teď nemá. Možná příští rok, když klesne nezaměstnanost a pojišťovny vyberou více na pojistném. Do té doby musejí hledat lékaři úspory uvnitř systému, řekl ministr ČTK na slavnosti k 15. výročí založení Lékařského odborového klubu (LOK).  Jeho předseda Martin Engel to odmítl, lékaři prý chtějí peníze co nejdřív, přistoupí i na "splátky".

    "Kdyby dal pan ministr slušnou nabídku, že lékaři dostanou půlku z navýšení na trojnásobek průměrného platu v zemi hned a zbytek později, mohl bych je zastavit, aby na konci roku nedávali hromadné výpovědi," řekl ČTK Engel. Čím déle ale ministr čeká, tím nespokojenost lékařů roste. Na konci roku už podle Engela nepřistoupí na "splátkový kalendář" a budou chtít všechno hned, hromadné odchody prý nikdo nezastaví.

    Podle Hegera by o zdravotnictví měla do stávky ohlášené na 8. prosince jednat tripartita, osobně se jí prý zúčastní premiér Petr Nečas (ODS). Premiér minulý týden jednal s Hegerem a vyjádřil mu podporu.

    Naproti tomu od Engela se ministr pochvaly nedočkal, a to ani za to, že přišel v pátek "do jámy lvové" na oslavy organizace, která chystá stávku v nemocnicích a organizuje hromadné výpovědi nemocničních lékařů. Podle Engela může ministr říkat, že požadavky LOK chápe a souhlasí, že lékaři mají mít lepší peníze. O to je podle něj horší, že nic neudělá.

    Engel potvrdil, že je připraven s ministrem jednat, zatím prý se dá akce s hromadnými výpověďmi zastavit. "Budu jednat kdykoli, ale musí být nabídka... To už je tak rozjetý vlak, že ho zklidní jen slušná nabídka," řekl.

    Ministr na oslavách LOK ocenil přínos lékařských odborů. "Pokládám si za čest být pozván, práce LOK si vážím, musím říci, že ne úplně se všemi kroky a vyjádřeními souhlasím, přesto si myslím, že organizace vašeho typu patří do situace, ve které žijeme, zastává svoji roli profesionálně," řekl.

    ČTK pak Heger řekl, že v domluvu stále věří. "Zatím moje zkušenost je, že jsou v jednání féroví. Silná vyjádření omezují jen na mediální scénu," řekl. I z řad členů zaznívá hlas, že je třeba Hegera podporovat, aby nebyl odvolán. Je prý zárukou, že se konečně ve zdravotnictví něco "hne".

    K akci "Děkujeme, odcházíme" se hlásí čtvrtina z 16.000 nemocničních lékařů. V regionálních nemocnicích chce dát dvouměsíční výpověď přes polovinu lékařů. Od 1. března se tak možná budou uzavírat oddělení, někde i celé nemocnice. Ve fakultních nemocnicích se přidává málo lékařů, i na ně odliv lékařů z regionů dopadne. Budou muset zvládnout příval pacientů ze zrušených nemocnic. Proti "neřízenému" zániku nemocnic se v pátek ohradily kraje, hejtmani chtějí jednat s Hegerem.

ČTK, Naďa Myslivcová

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…