Přeskočit na obsah

Emoce v životním cyklu člověka i lékaře

Lékaři jsou konfrontováni s bezmocí pacientů, strachem z nemoci, smrti i s jejich nadějemi a radostí z úspěchu léčby. U nich samotných se střetávají emoční reakce týkající se zaměstnání, vztahů na pracovišti, ale i zpracování toho, co se děje mimo práci, v rodině a širším lidském zázemí. Emoce jsou vrozené funkce důležité pro přežití. Vyvolávají je podněty, které jsou pro nás (subjektivně) významné. Otázky zdraví a nemoci patří mezi nejdůležitější emočně obsazené oblasti v životě. Existuje celá řada emocí – hněv, zloba, strach, odpor, štěstí, láska, smutek, naděje, zoufalství, radost, lítost, odpor, euforie, nuda, překvapenost, nenávist, ostuda, opovržení, rozpaky. Emoce jsou evolučně starší než rozumové jednání, a proto jsou jejich projevy silnější a obtížněji ovlivnitelné. Moudrý lékař nepotlačuje svoje emoce, naopak si je plně uvědomuje, jejich projevy kultivuje tak, aby pomáhaly jemu i druhým a obohacovaly život. Dobré porozumění emocím pacienta i jeho rodiny, vlastním emocím, ale i emocím kolegů a sester, je předností dobrého lékaře.

Emoce se poměrně snadno přenášejí na ostatní (strach, panika, pláč apod.). Silné emoce mohou poškodit zdraví, nebo dokonce přivodit smrt. Také dlouhodobé působení určité emoce může vést ke změnám zdravotního stavu. Úkolem lékaře je přinášet pozitivní emoce, které jsou schopny povzbudit naději v pacientovi a udržovat bezpečnou a podněcující atmosféru na pracovišti. Emoce je možné odečíst z fyziognomie – tedy vzezření celé postavy, z pantomimiky (pohyby rukou, hlavou atd.), ovšem nejčastěji a nejpřesněji z mimiky, tj. výrazu obličeje. Výraz emocí slouží k jejich komunikování směrem k ostatním. Zamračený, ustaraný lékař komunikuje okolí, že něco není v pořádku. To, jak se lékař tváří, významně ovlivňuje nálady a očekávání jeho pacientů. Prožívání emocí vyrovnaným způsobem je součástí dobré funkce osobnosti. Naopak pokud se necháme emocemi zaplavovat, může nás to destabilizovat, narušuje to náš život, v případě lékaře pak i život pacientů, kteří jsou na něm závislí. Emocionálně vyrovnaný lékař naopak zklidňuje, dává jistotu, bezpečí a samozřejmost celému svému okolí.

„Emoce v medicíně II“ je téma 4. mezioborového lékařského kongresu České lékařské akademie, který ve dnech 20. až 22. října 2011 proběhne v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Řada známých oborníků bude mluvit o tom, jak emoce souvisejí s jejich oborem, s nemocemi a jejich léčbou i prožíváním lékařů a zdravotníků. Přednášet budou špičky naší medicíny, jako jsou např. internista prof. Michal Anděl, psychiatr prof. Cyril Höschl, plicní chirurg prof. Pavel Pafko, kardiolog prof. Bohuslav Ošťádal, patofyziolog prof. Richard Rokyta, gerontoložka doc. MUDr. Iva Holmerová, endokrinolog prof. Luboslav Stárka a řada dalších neméně známých osobností.

Kongres pořádá Česká lékařská akademie ve spolupráci se Sdružením praktických lékařů ČR, Psychiatrickým centrem Praha a s mnoha předními českými odborníky. Program bude neobvyklý a atraktivní, protože poskytuje možnost mezioborového setkání špičkových odborníků z různých oblastí medicíny. Věříme, že kongres bude lákavý nejen pro praktické lékaře, psychiatry a neurology, ale i pro internisty a zástupce dalších medicínských oborů. Zájemci se mohou o účast na kongresu přihlásit vyplněním registračního formuláře na stránkách www.kongresemoce.cz.

Za přípravný výbor
prof. MUDr. Ján Praško, CSc.

Medical Tribune

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…