Emmerová k OSN: Soustřeďte se na hlad v Africe, než na babyboxy
Česko zatím stále rozšiřuje počet svých babyboxů. Ke stávajícím 46 „schránkám" by měly do konce roku přibýt ještě další. Babyboxy už mají na svém kontě jen v České republice 50 zachráněných dětských životů a pravděpodobně podobný počet rodin, které na podobnou příležitost léta čekaly. Z výboru OSN pro práva dítěte však dorazil požadavek, aby Česká republika své babyboxy zrušila. Prý porušujeme pět článků Úmluvy o právech dítěte, a jedním z nich má být právo na život.
S takovým požadavkem naprosto nesouhlasí bývala ministryně zdravotnictví, bývalá plzeňská hejtmanka a současná poslankyně, doktorka Milada Emmerová (ČSSD). „Přiznávám, že i já jsem v letech svého působení na ministerstvu zdravotnictví byla proti babyboxům. Jejich instalace po republice mi připadala jako podpora nezodpovědných a cynických matek," vzpomíná Emmerová. Její názor se však zkušeností změnil a dnes patří mezi zastánce těchto dětských „schránek".
„V rozběhu byla finanční a ekonomická krize, která se životní úrovní sociálně ohrožených lidí citelně zamávala. A nevyhnulo se to ani našemu kraji," říká poslankyně. Vzpomíná i na to, jak přibývalo nezaměstnaných a na informaci, že polovina manželství v naší zemi je rozvedena. Zoufalé příběhy lidí, s nimiž se jako hejtmanka setkávala, ji přiměly změnit názor.
Hess chce v republice 70 babyboxů
Stejně jako většina našich odborníků nechápe postoj výboru OSN pro práva dítěte, navrhujícího, abychom zrušili babyboxy v naší zemi. Údajně tato metoda porušuje pět článků Úmluvy o právech dítěte, včetně jeho práva na život. „Je to nepochopení a nedorozumění," tvrdí jejich propagátor a iniciátor této myšlenky v České republice Ludvík Hess. Jeho přáním je instalace alespoň sedmi desítek babyboxů po celé republice, kam by bylo možné děti odložit.
Je navíc s podivem, že se do ohniska pozornosti dostala právě Česká republika, přestože v řadě států Evropy tyto schránky fungují. Podle Milady Emmerové se jedná o zástupný problém. „Všichni tito „lidumilové" by měli v současné době obrátit pozornost především směrem k Africe, kde hrozí milionům obyvatel smrt hladem," zlobí se Emmerová. Upozorňuje na to, že právě tam umírají hlady především děti, ale ze strany OSN žádná systémová a cílená práce není vedena tak, aby další růst populace byl omezen, protože není a asi v dohledné době nebude co jíst."
Výkřiky OSN jsou podle Emmerové zástupný problém
Připomnělo jí to úsilí jiných zahraničních „lidumilů" před několika málo lety, kteří se domáhali toho, aby někteří naši nemocní nebyli umisťováni do síťových lůžek. „Vyvolali tím zbytečné komplikace ve smyslu našich souvisejících zákonů a předpisů, které vždy respektují svobodu člověka, ale v žádném případě nepřipouští, aby docházelo k ohrožování bezpečnosti samotného nemocného a jeho okolí.
Ludvík Hess navíc upozorňuje na další důležitý právní aspekt. Ocitnou-li se totiž děti v babyboxu, jsou podle Hesse takzvaně „právně volné" a tudíž vhodné k okamžité adopci. Jednomu z nalezených dětí se podle něj podařilo najít náhradní rodinu za neuvěřitelné čtyři dny.
Iniciátor babyboxů navíc říká, že do schránek odkládají děti ženy ve velmi tíživé situaci. V posledních dvou případech se navíc podle něj v babyboxu ocitlo dítě, které nebylo ani omyté po porodu a bylo zabalené jen ve špinavém ručníku či tričku. „Kdyby se takové děti nedostaly do babyboxu, nemusely by přežít," tvrdí Hess.
Ministr zdravotnictví Heger doporučuje utajený porod
Současný ministr zdravotnictví Leoš Heger ale už před měsícem řekl novinářům, že ženy s nechtěným dítětem v Česku mají i jiné možnosti než je babybox. Jako příklad uvedl utajený porod či předání dítěte hned k adopci. Podle ministra babyboxy zdravotnická zařízení zatěžují a znamenají pro ně určité riziko. „Musejí se totiž o schránku starat a kontrolovat ji. Přenáší se na ně tak odpovědnost z rodiček, které dítě nechtějí," konstatoval Heger.
Právo na život stojí ale i podle zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové na prvním místě, a právě proto babyboxy i mediálně často podporuje. Projekt je navíc paradoxně výborem OSN považován za státní, přestože do něj stát, podle Hesse, nedal ani korunu.
Autor: Radmila Zemanová-Kopecká PARLAMENTNÍ LISTY
Zdroj: Parlamentní listy