Přeskočit na obsah

Elektronické recepty prý nahradí papírové

Papírové lékařské recepty by měla za pár let v Česku nahradit jejich elektronická podoba. České zdravotnictví totiž bude čím dál víc využívat internet. Shodli se na tom včera účastníci dvoudenní konference Medtel 2006 o internetu, eZdraví a využití informačních a telekomunikačních technologií ve zdravotnictví. Akce v pražském hotelu Diplomat potrvá do pátku.

Internet stále víc pomáhá v léčbě nemocí i při vedení administrativní agendy. Jednou z prvních vlaštovek elektronizace zdravotnictví v ČR je Fakultní nemocnice Olomouc, která na konferenci prezentovala projekt "bezpapírové" nemocnice. Hlavní organizátor konference Petr Struk představí projekt, který má za úkol vybudovat v Česku fungující propojení mezi pacienty, lékaři, ale i jednotlivými zdravotnickými zařízeními prostřednictvím nejnovějších informačních technologií.

Náklady na celkovou elektronizaci českého zdravotnictví sice podle europoslance a lékaře Milana Cabrnocha vyšplhají na zhruba pět procent všech nákladů určených pro zdravotnictví, nicméně se jeho aplikací prý ušetří mnohonásobně víc peněz.

Elektronizace zdravotnictví vede podle Jean-Clauda Healyho ze Světové zdravotnické organizace (WHO) k podpoře prevence a lepšímu sdílení informací mezi lékaři a pacienty po celém světě. Na tiskové konferenci prohlásil, že WHO i Evropská komise sledují kvalitu podávaných informací o zdraví na internetu a vydávají prostřednictvím nevládní organizace akreditace pro webové stránky s prověřených obsahem. Ty jsou pak podle Healyho dobrým zdrojem informací pro pacienty i lékaře.

Informační technologie pomáhají podle Healyho i v odlehlých částech světa. Například v Jihoafrické republice či Kanadě jsou na venkově často jen praktický lékař, zdravotní sestra a porodní asistentka. Chybí zde lékař specialista. Tento handicap podle Healyho zmizí, jakmile se efektivně využívá telemedicína a internet. Díky nim mohou lékaři obtížné zákroky na dálku konzultovat s odborníky z velkých měst.

Již realizovaným příkladem využití nových technologií v ČR jsou elektronické zdravotní knížky, ve kterých mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají jen lékaři, jimž to pacient dovolí. V systému IZIP je zatím zaregistrováno přes 820 000 zdravotních knížek, které obsahují asi tři miliony zápisů. Zapojeno je do něj přes 8000 zdravotnických pracovníků, převážně praktických lékařů.

Mezinárodní konference Medtel se v Praze koná každé dva roky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…