Přeskočit na obsah

Elektronické aukce mohou způsobit spoušť a chaos

Koncept elektronických aukcí na dodávky léků pro český farmaceutický trh je prý nehotový a nedomyšlený. "Až se po této spontánní akci slehne prach, zůstane na trhu několik málo firem, které byly schopny tuto akci přežít," varuje  ředitel České asociace farmaceutických firem Emil Zörner. "Elektronické aukce mohou soutěžícím firmám a českému státu paradoxně přinést řadu problémů," souhlasí ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Radim Petráš s tím, že farmaceutické firmy proto mnisterstvu zdravotnictví nabízí své rady a zkušenosti z mezinárodních trhů.

Přinášíme jejich komentáře...


Dr. Emil Zörner, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF)

Farmaceutický trh v České republice představuje přibližně 1 % trhu evropského a tímto asi 2,5 promile celosvětového trhu. Nemůže se tedy nacházet vysoko na listině priorit výrobních a logistických organisací farmaceutických firem.

O to více potěší skutečnost, že náš trh za posledních 15 let nezná žádných výpadků, alespoň v oblasti běžně se vyskytujících onemocnění. Za tuto skutečnost vděčíme sice velmi regulovanému, ale na druhou stranu otevřenému trhu, který umožňuje celé řadě farmaceutických firem nabízet své výrobky paralelně a v částečně konkurenčním prostředí. Jen takto bylo vždy v minulosti možné zajistit zásobování trhu bez výpadků.

Ten, kdo nyní chce přihrát formou aukcí jedné jediné firmě exklusivní zásobování trhu na určité období, by se měl zpočátku zajímat o její výrobní a logistické možnosti. Česká republika je a zůstane i nadále na dolním konci středně velkých, a tedy málo zajímavých, trhů. Žádný ředitel výroby neposune kvůli vyhrané aukci produkci pro ČR na významné místo. Takové produkční plány jsou vytvářeny na několik měsíců dopředu a vyhraný tendr pro ČR v nich nezpůsobí revoluci.

Lze tedy reálně předpokládat, že šťastná firma, která vyhrála aukci na celoroční zásobování českého trhu, se v okamžiku vítězství ocitne ve velkém problému. Tento problém bude sdílet s českými úřady. Jak najednou uspokojit stoprocentně potřeby např. pacientů s vysokým tlakem?

Ti, kteří hledí na nizozemský trh a chválí tam dosažené úspory pomocí veřejných zakázek, zapomínají zmínit výpadky v zásobování, ke kterým v důsledku dočasných monopolů dochází. Kam tedy povede zamýšlená instituce aukcí?

Pojišťovny, které na tuto úlohu nejsou připraveny, spustí poněkud nehotový a tudíž chaotický systém, který možná dokonce povede k úsporám za léky. Až se po této spontánní akci slehne prach, zůstane na trhu několik málo firem, které byly schopny tuto akci přežít (tento vývoj se již naznačuje v těch evropských zemích, které tento experiment ve velkém započaly).

 

 

PharmDr.  Radim Petráš, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP)

Myšlenka elektronických aukcí na léky, kterou jako jeden z reformních návrhů představilo ministerstvo zdravotnictví, je sice zajímavá a zcela jistě by mohla přispět k větší transparenci a úsporám v českém zdravotnictví, na druhou stranu se však v současné chvíli jedná o zcela nedotažený koncept.

Za prvé je třeba definovat, na jakou skupinu léků by se elektronické aukce vztahovaly. Existují totiž léky, které jsou pro některé pacienty naprosto nezaměnitelné. Pokud by k nim takoví pacienti měli takto omezen přístup, hrozí riziko, že by to mohlo významně zkomplikovat jejich léčbu.

Za druhé je nutné nejprve celý systém propracovat, jasně nadefinovat konkrétní pravidla a lhůty (včetně vymezení pravomocí) a až poté přistoupit k jeho uvedení do praxe. Je zcela zásadní, aby u vysoutěženého léku byla zajištěna jeho dostupnost. Ačkoliv se to může nyní zdát samozřejmé, v praxi to může znamenat pro výrobce problém. Firma, která dodávky léku vysoutěžila, totiž bude muset okamžitě zareagovat na nový požadavek, který v počtu dodaných balení léku může až několikanásobně převyšovat dosavadní poptávku.

Plánování ve farmaceutických společnostech se řídí určitými pravidly, přičemž není závislé na rozhodnutí lokálních poboček, ale především na strategických plánech centrály. Otázky týkající se výroby daného léku, jeho zásobování do jednotlivých zemí jsou řešeny většinou v horizontu 6-8 měsíců. Tyto plány není možné měnit mávnutím kouzelného proutku. Proto považuji za zcela relevantní připomínku, že elektronické aukce mohou soutěžícím firmám a českému státu paradoxně přinést řadu problémů – výrobních, logistických, právních.

Nápad na zavedení elektronických aukcí má jistě svůj přínos pro financování zdravotnického systému v ČR. Zástupci inovativního farmaceutického průmyslu již dříve nabídli zainteresovaným stranám, že rádi poskytnou své mezinárodní zkušenosti a znalosti k problematice lékové politiky.

Ještě než jsou však takové návrhy veřejně přestaveny, je třeba je diskutovat s odborníky a všemi relevantními partnery. V opačném případě hrozí, že zůstane u vznosných idejí, které zaujmou, ale jejichž uvedení v praxi bude značně pokulhávat.

www.tribune.cz

cin

Zdroj: AIFP,ČAFF

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…