EK provedla zátahy ve farmaceutických firmách kvůli levným lékům
Evropská komise uskutečnila nečekané zátahy ve farmaceutických firmách napříč Evropou. Zahájila tak šetření, zda mezi nimi nebyly uzavřeny nějaké protizákonné dohody a zda tím nějak nepoškodily spotřebitele.
Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová nicméně ve svých prohlášeních neupřesnila ani to, v jakých firmách se zátah uskutečnil, ani v jakých zemích se tak stalo. Důvodem inspekcí jsou obavy, zda se výrobci léků nějak nedohodli na zpožďování výroby levnějších generických alternativ ke značkových medikamentům. Generika jsou kopie léků, jimž vypršela patentová ochrana.
"Na trh přichází méně nových léčiv a vstup generických léčiv se někdy zdá být zpožděný," prohlásila eurokomisařka. "Šetření bude zjišťovat, jako to má důvody," dodala.
Podle agentury Reuters se zátahy uskutečnily například ve firmách Sanofi-Aventis, GlaxoSmithKline, Pfizer či AstraZeneca.
V tuzemské jedničce Zentiva se žádné kontroly neuskutečnily. "U nás nikdo nebyl. Ani v České republice, ani v našich zahraničních pobočkách," řekla mluvčí Zentivy Věra Kudynová. Zentiva patří k firmám, které se zaměřují na vývoj, výrobu a prodej značkových generik.
Kroesová mimo jiné také prohlásila, že Evropané ročně za léky utratí kolem 200 miliard eur (5,2 bilionu Kč), což odpovídá zhruba částce 400 eur (přes 10.000 korun) na člověka.
Na rozdíl od kartelových případů, kdy EK provádí inspekce tehdy, když má k dispozici náznaky, že společnosti zřejmě opravdu porušily pravidla volné soutěže, tentokrát u současných zátahů takovéto konkrétní náznaky neměla.
"Pokud inovační výrobky jsou produkovány a levnější generické alternativy k existujícím výrobkům jsou v některých případech zpožďovány, pak musíme zjistit proč a případně přistoupit k nějaké akci," podotkla nicméně Kroesová. Cílem je tak podle komisařky zajistit, aby vlády a zákazníci dostali více nových produktů a za své peníze odpovídající zboží.
Komise chce konkrétně zjistit, zda firmy nevytvořily umělé bariéry pro vstup levnějších léků na trh, zda nezneužívaly patentová práva a nakolik by případná práva byly v rozporu s unijními smlouvami, které zakazují zneužívat dominantní pozici na trhu.
První předběžné výsledky šetření by mohly být zřejmě známy koncem letošního roku, kompletní zprávu je pak možné očekávat na jaře 2009.
"Největší podíly generik má střední a východní Evropa. Ale i napříč Evropou je to v každé zemi jiné, což souvisí s rozdílnými podmínkami pro generické léky v systémech úhrady zdravotní péče," poznamenal analytik Cyrrus Karel Potměšil.
V Česku je podíl generik na trhu podle údajů Evropského sdružení výrobců generik EGA z roku 2005 ve finančním vyjádření zhruba třetinový, představují však zhruba 55 procent všech prodaných léků. Generika jsou obvykle levnější.
Zdroj: ČTK