Dvě z pěti nemocnic kraje Vysočina vykázaly loni ztrátu
Tři z pěti nemocnic kraje Vysočina uzavřely loňský rok se ziskem, dvě vykázaly ztrátu. Dva předcházející roky byly všechny v zisku. Důvodem zhoršení hospodářského výsledku byl nařízený nárůst mezd, ale také zvýšená spotřeba léků a materiálu spojená s rozvojem léčby a s požadavky akreditace. Hospodaření ovlivnila také příprava a realizace investičních akcí. Pozitivně se v nákladech projevila mírná zima a proti finančním plánům tedy nižší spotřeba energií, zjistila ČTK.
V podstatě jedinou významnou ztrátu vykázala nemocnice Třebíč, téměř 31 milionů korun. "Důvod je jednoduchý. Nemocnice loni vybudovala novou centrální laboratoř za více než 70 milionů korun, kterou financovala téměř celou z vlastních prostředků," řekl ČTK ředitel nemocnice Petr Mayer.
Jihlavská nemocnice, která v roce 2006 vykázala nejvyšší zisk - téměř 24 milionů, loňský rok uzavřela se ztrátou 72.000 korun. Tržby za výkony přitom zvýšila o 72 miliony korun, z toho od pojišťoven o 68 milionů. Náklady ale vzrostly o 87 milionů, z toho nařízené navýšení mezd o 36 milionů, náklady za léky o téměř 46 milionů korun.
"Důvodem nárůstu spotřeby léků je především zavedení a poměrně razantní rozvoj biologické léčby. To je léčba, kterou mohou pacientům poskytovat pouze specializovaná centra. Pro Vysočinu je tímto centrem jihlavská nemocnice, která má v přesně určených indikacích oprávnění podávat velice nákladné léky pro onkologickou léčbu," vysvětlil ředitel jihlavské nemocnice Martin Šuma.
Pelhřimovská nemocnice, stejně jako už několik let v řadě, ukončila i rok 2007 s mírným ziskem. Hospodaření bylo podle jejího ředitele Pavla Hraly ovlivněno zejména zvýšením mzdových tarifů. V porovnání s rokem 2006 osobní náklady loni vzrostly o více než 14 milionů korun. Průměrný plat se zvýšil o 1427 korun, lékařů o 2208 Kč. Mezi rozhodující investice patřila projektová dokumentace pro rekonstrukci hlavní lůžkové budovy za téměř čtyři miliony korun. Zahájena bude letos a dokončena v říjnu 2010, řekl Hrala ČTK.
K dlouhodobě ekonomicky stabilním nemocnicím na Vysočině patří také novoměstská. Loni dosáhla zisku 138.000 korun.
"Hospodaření havlíčkobrodské nemocnice skončilo loni se ziskem 582.000 korun, přičemž finanční plán počítal se ztrátou deset milionů," uvedl ředitel Vít Kaňkovský. K vyrovnanému hospodaření se podle něj podařilo dospět řadou úsporných opatření, ale významně k němu přispěly i doplatky od zdravotních pojišťoven za rok 2006. Významně se však zvýšily náklady za léky a speciální zdravotnický materiál.
"Pro letošek jsou tyto zvyšující se náklady, které nejsou v plné míře kompenzovány úhradami zdravotních pojišťoven, poměrně značnou hrozbou. Nové medicínské postupy, ale i zvyšující se nároky na bezpečnost léčby s sebou přinášejí významný nárůst nákladů a nemocnice si nemůže dovolit tyto nové postupy ignorovat," upozornil Kaňkovský.
Za nutnost proto považuje rychlé stanovení standardů, zejména pro finančně náročné formy léčby, jinak prý nemocnicím hrozí finanční kolaps. Do hospodaření letošního roku se promítne i změna sazby DPH, nárůst cen energií a potravin, konstatoval ředitel havlíčkobrodské nemocnice.
Zdroj: ČTK