Přeskočit na obsah

Dvě pct. zaměstnavatelů nezajišťují závodní preventivní prohlídky

Dvě procenta zaměstnavatelů nezajišťují závodní preventivní péči. Většina se omezuje na běžné preventivní prohlídky. Při nich se zjistí třeba vysoký tlak nebo cukrovka, ale jinak prohlídky přinášejí jen málo, co se týká posouzení zdravotní způsobilosti zaměstnanců, která by vycházela ze znalosti podmínek konkrétního pracoviště.

Vyplývá to z kontrol na zajištění závodní preventivní péče, kterých bylo loni 12.361.

Uvádí to zpráva ministerstva zdravotnictví o činnosti orgánů ochrany veřejného zdraví v oblasti ochrany zdraví při práci za rok 2010. Ministr Leoš Heger (TOP 09) ji předložil v úterý vládě, která zprávu schválila.

Nepříznivou situaci má podle ministra změnit zákon o specifických zdravotních službách, který upraví problematiku poskytování pracovně-lékařských služeb (závodní preventivní péče) včetně posuzovaní zdravotní způsobilosti k práci.

Ze zprávy rovněž vyplývá, že ve srovnání s rokem 2009 klesl loni počet případů hlášených profesionálních onemocnění. Týká se to především infekčních nemocí (zejména svrabu) a kožních nemocí z povolání. Naopak nárůst byl u nemocí periferních nervů z přetěžování končetin a u nemocí z azbestu.

Nárůst nemocí periferních nervů z přetížení končetin a poměrně vysoký podíl nemocí šlach a kloubů z přetížení končetin je u montážních dělníků při výrobě motorových vozidel. Vzhledem k tomu, že při montážních pracích jsou zaměstnávány převážně ženy, je častější toto onemocnění u nich.

Problémem je podle zprávy úbytek odborníků vzdělaných v oblasti fyziologie práce. Tím se prodlužují lhůty pro měření. Pomoci mohou údaje z kategorizace prací, kde jsou výsledky dřívějších měření nemocí z povolání u rizikových prací. Další možností je využití screeningových metod k vytipování míst pro měření.

Zpráva rovněž informuje, že loni bylo v rámci státního zdravotního dozoru provedeno 24.211 kontrol včetně 1643 zjišťování k ověření podmínek vzniku nemoci z povolání, kterých bylo přiznáno 1292.

Projednáno bylo 4233 písemných pravidel k nakládání s nebezpečnými chemickými látkami, uloženo bylo 146 pokut v celkové výši 1,858 milionu korun.

Nejčastěji to bylo za nevyhovující mikroklimatické podmínky a nedostatečné větrání pracovišť, nedostatečné plnění povinností při zacházení s nebezpečnými chemickými látkami, nezajištění závodní preventivní péče a nevyhovující stav sanitárních zařízení.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…