Dvacet lékařů v Parlamentu
V novém Parlamentu zasedne celkem 20 poslanců s titulem MUDr. Je mezi nimi například ředitel nemocnice (Vít Němeček - nemocnice v Jablonci nad Nisou) či náměstek ředitele nemocnice (prof. Aleš Roztočil - Jihlava), ředitel záchranné služby (Pavel Holík - Olomouc), bývalí ministři zdravotnictví (David Rath, Milada Emmerová), náměstkyně primátora (Štěpánka Fraňková - Pardubice) nebo předseda odborné společnosti ČLS JEP (prof. Rom Kostřica, ORL).
Nejvíce lékařů má ve Sněmovně strana T0P 09 - je jich celkem devět. Za ODS budou ve Sněmovně celkem tři poslanci s titulem MUDr., jedním z nich je i současný pražský primátor Pavel Bém. Členem klubu ODS za zdravotnictví je také Boris Štastný. Myšlenkový kritik Tomáše Julínka měl zájem o křeslo ministra zdravotnictví. Novým poslancem za tuto stranu (bez titulu MUDr.) se stává dosavadní náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr.
Početní převahu mají tedy jednoznačně lékaři za pravicové strany, což se odrazí také v jejich postoji k některým výdajům ze státních peněz. Na dotaz Medical Tribune, zda by poslanci podpořili uvolnění financí na vyšší platy lékařů v rámci jejich protestní iniciativy, většinou odpovídají záporně.
S pistolí u hlavy
"Za této situace bych rozhodně tuto věc nepodpořil, protože se špatně vyjednává s pistolí u hlavy," říká ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček (ODS). "Nejdříve je třeba udělat radikální kroky k vyšší efektivitě uvnitř systému, aby se nějaké peníze vůbec ušetřily. O tom, že se někde peníze vydávají zbytečně, jsem hluboce přesvědčen."
Podle Němečka se dá v první řadě ušetřit na nákupech nového vybavení, druhou velkou oblastí jsou náklady na provoz nemocnic a zdravotnických zařízení, optimalizace zdravotnických zařízení, jejich smluvní politika a podobně.
Ředitel jablonecké nemocnice přitom lékařům vzkazuje: "Jsem pro jednání - a to na jakékoli úrovni. Myšlenku neodmítám, protože vidím, že platy absolventů lékařské fakulty nejsou na důstojné úrovni. Ale klíčem není nějaké jednorázové navýšení prostředků bez ohledu na to, jak to dopadne na zdravotnictví jako na celek," poznamenává Němeček. Jakou podporu má iniciativa Děkujeme, odcházíme v jeho nemocnici, ředitel podle svých slov netuší.
Lékařům přeji stotisícové platy
Také nový poslanec za TOP 09 prof. MUDr. Aleš Roztočil, primář gynekologicko-porodnického oddělení v nemocnici v Jihlavě, by lékařům přál lepší ohodnocení, ale ani on v současné době navýšení platů lékařů nepodpoří. "Nebudu hlasovat pro uvolnění takových prostředků. Platový standard lékařů by měl být mnohem vyšší, než je dnes. Já jim přeji 100 tisíc korun, 200 tisíc korun. Ale v současné době, kdy se tato vláda ujme vedení, na to peníze nebudou," poznamenává Roztočil, který je zároveň náměstkem ředitele v jihlavské nemocnici.
Na otázku, jak dlouho mají lékaři na lepší ohodnocení čekat, odpovídá: "To je těžké. Životní úroveň českých lékařů není tak špatná, ale oni samozřejmě pošilhávají po svých německých kolezích, kteří jsou na tom lépe, přičemž čeští lékaři poskytují stejně kvalitní a možná ještě kvalitnější péči než němečtí lékaři."
Podle Roztočila je třeba zjistit, kolik nemocnic u nás funguje a není-li zdravotnických zařízení v některých regionech příliš mnoho. "Na Vysočině žije půl milionu obyvatel, kteří mají dispozici celkem pět nemocnic. Doporučení WHO říká, že na 150 tisíc obyvatel by měla připadnout jedna nemocnice. Podle těchto propočtů by na Vysočině měly být jen tři nemocnice," míní Roztočil.
Vyšší platy pro lékaře bych podpořila
Další poslankyně pravicového tábora, pediatrička MUDr. Jitka Chalánková z Olomouckého kraje (TOP 09), vidí jako hlavní problém financování zdravotnických zařízení. "Současný systém financování rozhodně není spravedlivý, chtěla bych se na něj proto zaměřit. Jsem proti návrhu Věcí veřejných o omezení počtu zdravotních pojišťoven. Konkurence více pojišťoven mi připadá lepší a současný počet pojišťoven nevidím jako problém."
Jako jediná z oslovených pravicových poslanců chápe a podporuje požadavky mladých lékařů. "Mají podle mě logiku. Po dlouhém studiu ještě dva roky pracovat za minimum peněz a nebýt schopen zabezpečit rodinu považuji za zásadní společenský problém. Myslím si, že o navýšení jejich platů nebudou rozhodovat poslanci. Ale pokud by stála věc tak, že ji mohu svým hlasováním ovlivnit, pak bych byla pro navýšení základních platů lékařů. Lidé mimo zdravotnický obor sice vidí ohodnocení lékařů, ale už nevnímají, že velká část ohodnocení pochází ze služeb navíc," poznamenává Chalánková, která přešla do TOP 09 ze strany KDU-ČSL loni v létě.
---
Jmenný seznam poslanců - lékařů
TOP 09
MUDr. Gabriela Pecková
MUDr. Martin Gregora - Strakonice
MUDr. Michal Janek - Klatovy
MUDr. Patricie Kotlíková - Kadaň
doc. MUDr. Leoš Heger - Hradec Králové
PharmDr. Jiří Skalický - Pardubice
prof. MUDr. Aleš Roztočil - náměstek ředitele nemocnice v Jihlavě
prof. MUDr. Rom Kostřica - Brno
MUDr. Jitka Chalánková
ODS
MUDr. Vít Němeček - ředitel nemocnice v Jablonci
MUDr. Pavel Bém
Věci veřejné
MUDr. Štěpánka Fraňková - náměstkyně primátora v Pardubicích
MUDr. Jiří Štětina - Dvůr Králové
ČSSD
MUDr. Jiří Koskuba - Praha, Nemocnice Na Bulovce
MUDr. Milada Emmerová
MUDr. Pavel Antonín - Havlíčkův Brod
MUDr. Pavel Holík - ředitel záchranné služby - Olomoucký kraj
MUDr. David Rath
MUDr. Jaroslav Krákora
KSČM
MUDr. Vojtěch Adam
Zdroj: Medical Tribune