Přeskočit na obsah

Duševně nemocným propuštěným z léčebny chybí následná péče

Jedním z problémů české psychiatrie je podle sdružení Green Doors nepropojenost léčby duševně nemocných a následné rehabilitace. Dlouhodobá hospitalizace snižuje úroveň každodenních dovedností pacientů a realita mimo zdi léčebny bez jakékoli pomoci může jejich psychický stav opět zhoršit. Říká se tomu "syndrom otáčivých dveří", řekla ČTK ředitelka Green Doors Lucie Broukalová.

Sdružení Green Doors, které se zabývá rehabilitací duševně nemocných, iniciovalo vznik skupiny expertů složené z rehabilitačních a sociálních pracovníků léčebny a lidí z komunitní péče, která koordinuje převod jednotlivých pacientů z léčebny do následné péče. Zatím jde o malou skupinku na zkoušku. "To dnes hodně chybí, pacienti hospitalizovaní v pavilonech jsou propuštěni maximálně s nějakým kontaktem nebo s doporučením, že můžou kontaktovat nějaké služby, což ale sami neudělají nebo nezvládnou," řekla Broukalová.

Green Doors jako jedna z komunitních služeb v Praze nabízí duševně nemocným například počítačové kurzy přímo v areálu léčebny a chráněné zaměstnaní ve třech kavárnách. V Praze a okolí komunitní služby poskytují také sdružení Fokus, Eset nebo Bona. Některé se zaměřují na chráněná bydlení jiné na asistenci na úřadech, zprostředkování práce a podobně.

Ředitel léčebny Martin Hollý nedávno ČTK řekl, že by chtěl do budoucna spolupráci mezi léčebnou a komunitními službami zintenzivnit. Na podzim proto plánuje sérii seminářů pracovníků léčebny v zařízeních Fokusu, aby se seznámili s tím, co komunitní služby nabízejí.

Nedořešený zatím zůstává podle Broukalové problém financování komunitních služeb. Například zákon o sociálních službách prý organizacím, které se starají o duševně nemocné, spíše uškodil. Na rozdíl od tělesně postižených lidé s duševní chorobou často nedosáhnou na příspěvek na péči. Organizace si navíc stěžují na systém rozdělování dotací ze strany ministerstva práce.

Náměstek ministra Marián Hošek nedávno ČTK řekl, že na změnách zákona o sociálních službách se již pracuje a nároky na příspěvky na péči se mají změnit tak, aby na ně dosáhli i duševně nemocní.

Lidí, kteří vyhledají psychiatrickou pomoc, přibývá. Od roku 2000 se zvýšil počet lidí v psychiatrických ordinacích o třetinu. Například v roce 2006 bylo na psychiatrii ošetřeno skoro půl milionu Češek a Čechů. Rychleji přitom roste počet pacientek než pacientů. Z nemocí převládají afektivní poruchy, tedy deprese a manické stavy, a neurotické choroby, obsese nebo fobie. Nejvíce těchto poruch se eviduje v Praze.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…