Duševně nemocní mají přístup k dokumentaci
Krajský soud v Hradci Králové potvrdil, že duševně nemocní pacienti mají právo na přístup do zdravotnické dokumentace. Rozhodl tak v případě žaloby, kterou ve prospěch klientky psychiatrické léčebny podaly nevládní organizace Centrum advokacie duševně postižených (MDAC) a Liga lidských práv. O rozhodnutí soudu včera ČTK informovaly obě nevládní organizace.
Soudy se případem zabývaly od září 2005, kdy nevládní organizace podaly žalobu ve prospěch ženy, která se pokoušela získat kopii své zdravotnické dokumentace, aby mohla posoudit, zda služby poskytované v psychiatrické léčebně byly v souladu s právem a lékařskou etikou. Léčebna ji však odmítla dokumentaci zpřístupnit a ženě řekla, že na to nemá právo.
Podle platného zákona o péči a zdraví lidu má pouze právo být poučena lékařem o svém zdravotním stavu. V případu rozhodl již v březnu 2006 Okresní soud v Havlíčkově Brodě, který rozhodl ve prospěch žalobkyně. Léčebna však podala odvolání ke Krajskému soudu v Hradci Králové.
Podle MDAC a ligy Krajský soud v Hradci Králové potvrdil rozhodnutí havlíčkobrodského soudu a rozhodl, že léčebna musí pacientce vydat kopii její zdravotnické dokumentace. Podle verdiktu soudu lidé musejí mít možnost znát veškeré informace shromážděné v dokumentaci a mít možnost jejich obsah konzultovat s nezávislým odborníkem. Důvodem pro odepření přístupu k lékařským záznamům není ani psychiatrická diagnóza.
"Je to poprvé v české právní historii, kdy odvolací soud potvrdil právo na přístup do zdravotnické dokumentace člověku s duševní nemocí. Toto rozhodnutí dává jasný signál všem nemocnicím, že jakékoli zadržování informací je protiprávní. MDAC vyzývá ministerstvo zdravotnictví, aby vydalo jasné směrnice pro všechny poskytovatele zdravotní péče," uvedla právní ředitelka a advokátka Barbora Bukovská.
Podle dřívějších vyjádření ministerstva zdravotnictví pacienti podle současných zákonů nemají právo nahlížet do své zdravotnické dokumentace a pořizovat si z ní kopie. Změnu by mohla přinést novela zákona o péči o zdraví lidu, kterou na konci listopadu v prvním čtení podpořila sněmovna. Předlouhou se nyní zabývají sněmovní výbory. Podobný návrh dostali poslanci již loni v létě, tehdy jej však nepřijali kvůli dalším bodům, které novela obsahovala.
Novela by měla také umožnit nahlížet do spisů mrtvých jejich příbuzným, pacient by si také měl možnost vymezit okruh lidí, který zdravotníci mohou poskytnout informace o jeho stavu. K předloze však mají výhrady sociální demokraté.
Zdroj: ČTK