Dryml: VZP vydávala více než miliardu ročně v rozporu s předpisy
Více než miliardu korun ročně vydávala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v rozporu se zákonnými předpisy. Řekl to náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml. Podle něj šlo zejména o projekty internetové zdravotní knížky (IZIP), léčebné pobyty pro děti Mořský koník a centrální nákupy léků.
"Jsou v tom například i podivné smlouvy na nákupy počítačové techniky a smlouvy se zařízeními, která v době uzavření smlouvy neměla právní subjektivitu," uvedl náměstek pro zdravotní pojištění a kontrolu před svým dnešním vystoupením před sněmovní vyšetřovací komisí k VZP.
Ve výpovědi pak mluvil například právě o projektu IZIP. Podle Drymla na něj VZP nevypsala výběrové řízení. Za neobvyklé považuje i to, že v té době šlo o společnost s ručením omezeným, ale pojišťovna jí navzdory tomu předem vyplatila 20 milionů. Smlouvy jsou podle Drymla takové, že IZIP měl do roku 2007 stát VZP téměř půl miliardy korun. Náměstek míní, že měl být aspoň o polovinu levnější, pokud prý vůbec přistoupí na to, že má smysl.
V projektu figurovali někteří politici ODS. Ministr zdravotnictví David Rath IZIP od svého nástupu do funkce kritizuje. Dokládá na něm údajně špatné hospodaření pojišťovny i údajné napojení ODS na peníze VZP. Občanští demokraté toto obvinění odmítli. Zahraniční experti považují cenu tohoto projektu v porovnání s jinými programy za mnohonásobně levnější. IZIP dostal i několik mezinárodních ocenění.
VZP je od loňského listopadu pod nucenou správou a ministerstvo kontroluje toky peněz v instituci, která ročně spravuje 120 miliard korun. Rath přičítá hlavní vinu za zhruba desetimiliardový schodek bývalé ředitelce pojišťovny Jiřině Musílkové, kterou sněmovna v půlce ledna odvolala. Musílková tvrdí, že vláda nutila VZP platit více, než kolik pojišťovna získávala z výběru pojistného.
Dryml dnes před komisí uvedl mimo jiné i to, že VZP chybovala také při leasingu na auta, případ podle něj dostane na stůl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Náměstek soudí, že ve VZP selhala vnitřní kontrola a dobrou práci neodvedly ani správní a dozorčí rada. Správní rada prý za sebe někdy nechala rozhodovat různé komise, které mohly být jen poradními orgány. Dryml hovořil i o chybách při investicích do oprav budov.
Musílková a člen správní rady VZP Dalibor Stejskal, kteří před komisí vypovídali již dříve, napadli zákonnost nucené správy. Dryml uvedl, že není věcí komise zkoumat zákonnost jejího vyhlášení. O tom, že s uvalením nucené správy bylo po právní stránce všechno v pořádku, ale pochybují i někteří poslanci.
Pod vyhlášením nucené správy je Drymlův podpis; v té době byl ředitelem odboru pojišťoven na ministerstvu zdravotnictví.
Zdroj: ČTK