Přeskočit na obsah

Drůbež v chovech nebude smět ven

Česká republika kvůli přibývajícím případům ptačí chřipky v Evropě a přibližování nákazy českým hranicím zpřísňuje preventivní kroky. Od čtvrtka začne platit pro podnikatelské chovy zákaz pobytu drůbeže ve venkovních výbězích, splnit ho musí nejpozději do konce února. Od března pak vstoupí v platnost zákaz výstav a trhů drůbeže a ptáků. Výjimky z obou omezení může udělit Krajská veterinární správa, vyplynulo z dnešního jednání Ústřední nákazové komise.
Chovatelé - podnikatelé mají podle v úterý přijatých mimořádných opatření dále povinnost chránit chovy před vniknutím ptactva, tedy například zasíťovat okna a větráky. Musí také informovat veterináře při podezřelých příznacích - nižším příjmu potravy a vody v chovech, úbytku snášky vajec nebo vyšší úmrtnosti.
V tuzemsku je podle údajů ministerstva zemědělství asi 700 velkochovů a statisíce malých chovatelů drůbeže. Těch se zákaz venkovního výběhu netýká. Ministr zemědělství Jan Mládek je ale rovněž vyzývá k maximální ochraně chovů. "Já bych chtěl vyzvat všechny občany, kteří chovají drůbež, aby se zachovali podobně, aby tuto drůbež uklidili pod střechu a zabránili jejímu styku s volně žijícím ptactvem," uvedl.
Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Vlasty Luškanové tvoří rozhodující část domácí produkce drůbežího masa kuřata a jejich výkrm je soustředěn do krytých hal; podobně je tomu u krůt. V produkci vajec je farem s výběhy jen minimálně. Problémy s opatřením ale zřejmě budou mít chovatelé vodní drůbeže. Těch je podle informací ČTK v tuzemsku maximálně dvacet. Veterinární správa však může povolit výjimku, pokud chovatel zajistí, aby nebyl možný kontakt volně žijících ptáků s krmivem, či vodou určenou pro drůbež.
Obtíže by mohli mít například množitelské chovy hus, protože tato zvířata je problematické trvale zavřít. Například v sousedním Německu je při platnosti podobného omezení pouštěli ven alespoň na několik hodin, řekl ČTK Vlastislav Machander ze státního podniku Mezinárodní testování drůbeže.
Zákaz svodů, tedy trhů a výstav drůbeže a ptáků Česko kvůli ptačí chřipce přijalo již loni od 22. října do 8. prosince. Nyní bude platit omezení znovu od března. Krajská veterinární správa ale bude moci akci povolit v případě, že bude vyloučen kontakt tvorů s volně žijícím ptactvem. Dle nových opatření se také budou na silničních přechodech do ČR kontrolovat u vozidel, určených k přepravě zvířat, zejména drůbeže a ostatních ptáků, doklady o provedené dezinfekci.
Smrtelně nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 byl vůbec poprvé na území Evropské unie zjištěn o víkendu u divokého ptactva v Itálii a v Řecku. Potvrzen byl také ve Slovinsku a podezření hlásí Rakousko.
Preventivní opatření se budou podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Milana Maleny dále upravovat v závislosti na vývoji situace. V případě, že se nákaza bude v Evropě rychle šířit, může začít dříve platit zákaz výstav ptáků a drůbeže, a zkrátit se může i lhůta pro splnění zákazu venkovních výběhů.
Podle hlavního hygienika Michaela Víta není důvod k panice. Možnost přenosu ptačí chřipky ze zvířete na člověka je v podmínkách, které jsou v zemích EU, relativně velmi nízká, uvedl s tím, že hygienické podmínky jsou lepší než v Turecku či Iráku. Ve středu budou o problému ptačí chřipky diskutovat hygienické služby v rámci Evropské unie. "Musíme být připraveni, co kdyby se někde vyskytl přenos z člověka na člověka, což zatím od roku 1997 potvrzeno u H5N1 ještě nebylo," dodal.
V platnosti je stále další mimořádné opatření z konce října, kdy Česko v souladu s postupem EU až na výjimky zakázalo dovoz exotických ptáků ze zemí mimo unii. Omezení se plně týká obchodních importů; u osobních dovozů, kdy si majitel veze nejvýše pět ptačích svěřenců, lze udělat výjimku.
V ČR také platí stejné zákazy dovozu drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit ze zemí s výskytem ptačí chřipky jako v ostatních členských státech EU. Trvá rozšířený monitoring drůbeže a volně žijících ptáků.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…