Drogy vyzkoušel každý čtvrtý Čech
Alespoň jednou za život vyzkoušelo nějakou drogu asi 22 procent Čechů. Mezi mladými lidmi ve věku 18 až 24 let má takovou zkušenost 40 procent z nich. Češi ale zároveň nejsou k drogám tolerantní. S legalizací marihuany by souhlasilo jen zhruba 17 procent obyvatel. Vyplývá to z průzkumu Ústavu zdravotních informací a statistiky ČR, kterého se zúčastnilo asi 1700 mužů a zhruba stejný počet žen, píše Právo.
Nejdostupnější, nejlevnější a nejvíce aplikovanou látkou je marihuana a hašiš. Vyzkoušelo je 21 procent populace. Tyto drogy představují polovinu všech užívaných psychotropních látek. Mezi další drogy, které se nejčastěji užívají zejména mezi mladými lidmi, patří extáze a houba lysohlávka.
Větší zkušenosti s drogami mají muži než ženy, svobodní než ženatí a lidé do 24 let. Marihuanu a hašiš užívají spíše mladí lidé se základním a středoškolským vzděláním, lidé bez práce a bez příjmů. Nejméně uživatelů drog je naopak mezi vysokoškoláky, ženatými s rodinným zázemím a pevným zaměstnáním, uvádí deník.
Zdroj: ČTK