Přeskočit na obsah

DRG má být od příštího roku natvrdo a pro všechny

Zjednodušeně řečeno – za péči o pacienta s definovanou diagnózou dostane nemocnice pevně stanovený objem prostředků bez ohledu na to, zda je nemocný hospitalizován dva dny či týden. Aby byl tento přístup průchodný, pracuje i s tzv. vedlejšími diagnózami, což umožňuje zohlednit další skutečnosti, jako např. komplikace.

DRG je všeobecně pokládán za (relativně) spravedlivý a (relativně) transparentní systém. Pokusy o jeho zavedení v Česku začaly v roce 1996. „Dá se říci, že je to smutný příběh českého zdravotnictví. Tři měsíce se DRG testoval, do praxe však nikdy plně implementován nebyl. V okolních zemích přitom po testovacím období úspěšně expandoval. V Rakousku skupina pěti lidí dokázala vytvořit životaschopný systém za dva roky,“ říká ministr zdravotnictví Leoš Heger.

„Výkonová platba roztáčí náklady, paušální odměňování zase není pro nemocnice motivační, DRG představuje určitý rozumný kompromis,“ dodává ministr. V minulých letech část DRG skupin byla uvedena v českých úhradových vyhláškách, nešlo ale o plošný nástroj. Od začátku roku 2012 by však mělo dojít k zásadní změně – podle plánů ministerstva budou až na malé výjimky veškeré úhrady nemocniční péče probíhat na tomto základě.

„Určitým zlomem je odhodlání ministerstva tento systém legislativně ukotvit. Pokud k tomu dojde, veškerá infrastruktura k jeho využití je připravena. Chystáme tvrdý start,“ říká Pavel Kožený, ředitel Národního referenčního centra, struktury, která původně byla zřízena právě za účelem implementace DRG. Toto zakotvení by měla přinést novela zákona č. 48 o veřejném zdravotním pojištění a další úhradové vyhlášky.

Také DRG samozřejmě má svá rizika. Jedním z nich je, že se nemocnice budou uchylovat k cílenému nadhodnocování – upcodingu. „Například v USA, pokud je upcoding prokázán, tak zařízení v systému končí, sankce jsou v takovém případě likvidační,“ říká v této souvislosti Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění.

I kdyby však nešlo o vyložené podvody, je možné, že soutěž mezi nemocnicemi dostane podobu boje kodérů, kdo dokáže pacienty výhodněji zařazovat do jednotlivých skupin. „Pokud ale tito pracovníci budou postupovat podle pravidel a jen důsledně, pečlivě a kvalitně vykazovat poskytnutou péči, bude to jen v pořádku, díky tomu se zvýší celková úroveň práce s daty, která skutečně potřebuje kultivaci,“ dodává Pavel Kožený.

Vždy zůstanou určité segmenty, u nichž DRG použitelný nebude – především půjde o některou vysoce nákladnou specializovanou péči. „Například u transplantace srdce nebo plic mohou být rozdíly v nákladech mezi jednotlivými pacienty v řádu milionů, z klinického hlediska však mohou být oprávněné. Na tak malých souborech nejde stanovit nějaká střední cena,“ vysvětluje Pavel Kožený

lon

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…