Přeskočit na obsah

Dostanu studijní volno?

 

Podle §5 odst. 10 zákona 95/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů se účast na specializačním vzdělávání podle tohoto zákona považuje za prohlubování kvalifikace podle zvláštního právního předpisu (§230 zákoníku práce). Podle §230 odst. 3 a 4 zákoníku práce (3) se účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat, a (4) náklady vynaložené na prohlubování kvalifikace je povinen hradit zaměstnavatel. Požaduje-li zaměstnanec, aby mohl absolvovat prohlubování kvalifikace ve finančně náročnější formě (zejména nad částku 75.000,-Kč – viz dále), může se na nákladech prohlubování kvalifikace podílet. Ustanovení odstavce 3 tím však není dotčeno.

Tedy vaše úlevy spočívající v přípravě na získání specializované způsobilosti z oboru VPL spočívají v tom, že při účasti na akcích vyjmenovaných v ustanovení §230 odst. 3 zákoníku práce Vám přísluší mzda nebo plat a náklady vynaložené na prohlubování Vaší kvalifikace hradí zaměstnavatel.

 

Pokud předpokládané náklady vynaložené na prohlubování kvalifikace dosahují alespoň 75.000,-Kč, pak můžete mít nebo si můžete se zaměstnavatelem sjednat kvalifikační dohodu s tím, že jste zavázána nebo se můžete zavázat, že setrváte u zaměstnavatele v zaměstnání po sjednanou dobu, nejdéle však 5 let, nebo uhradit zaměstnavateli náklady spojené s prohloubením kvalifikace, které zaměstnavatel na prohloubení kvalifikace zaměstnance vynaložil, a to i tehdy, když zaměstnanec skončí pracovní poměr před prohloubením kvalifikace. Závazek zaměstnance k setrvání v zaměstnání začíná od prohloubení kvalifikace. Pokud byste nesplnila povinnost setrvat u zaměstnavatele, pak byste byla povinna uhradit zaměstnavateli náklady spojené s prohloubením kvalifikace (druhy nákladů a celkovou částku, kterou byste byla povinna v takovém případě zaměstnavateli uhradit je potřeba vymezit v této dohodě). Stejně tak se můžete se zaměstnavatelem dohodnout, že se budete podílet na nákladech spojených s prohlubováním kvalifikace. Kvalifikační dohoda musí být písemná a dále musí obsahovat druh kvalifikace (atestace z oboru VPL) a způsob jejího prohloubení. Úskalím kvalifikační dohody by pro Vás mohlo být zejména ustanovení §235 odst. 1 zákoníku práce, podle kterého se do doby setrvání zaměstnance v zaměstnání na základě kvalifikační dohody nezapočítává doba rodičovské dovolené v rozsahu rodičovské dovolené matky dítěte.

 

Závěrem je potřeba říct, že na konkrétních úlevách, nárocích, na délce předatestačního studijního volna, a na formách a délce jiných úlev atd., je dobré se vždy řádně a včas dohodnout se zaměstnavatelem, kde vždy záleží na Vašem vztahu a vzájemné důvěře mezi Vámi.

 

JUDr. MUDr. Jan Skácel
AK Dáňa, Pergl a Partneři

Zdroj: AK Dáňa, Pergl a Partneři

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…