Přeskočit na obsah

Doplatky za léky od ledna nejasné

Zatím není zcela jasné, zda si od ledna budou pacienti na některé léky připlácet víc než dosud. Naznačila to dnešní tisková konference na ministerstvu zdravotnictví. Zástupci tohoto vládního úřadu a kategorizační komise tvrdili, že lidé by ani podle nové lékové vyhlášky neměli doplácet víc. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba a člen komise to ale zpochybnil. "Já jsem přesvědčen, že se doplácet více bude," uvedl během brífinku.

Z vyjádření členů komise a ministerstva vyplynulo, že sporná vyhláška k 1. lednu vyjde, i když s tím nesouhlasí Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS). Podle MAFS je předpis netransparentní a navíc poškodí zejména pacienty odkázané na moderní léky.

"Každá nová vyhláška vedla k tomu, že se spoluúčast o něco zvýšila, to je normální, očekávaný jev," řekl ČTK Chudoba. Vadí mu však, že se o tom občané nedozvědí. Přitom úhrady některých přípravků ze zdravotního pojištění mohou být podle něj od ledna nižší až o deset procent. Část nákladů by ale prý na sebe měly vzít farmaceutické firmy, které u některých přípravků cenu sníží.

Chudoba se přímo na tiskové konferenci ptal, zda je skutečně zajištěno, že výrobci ceny sníží, a lidé tedy nezaplatí víc. Jeden z členů komise Jindřich Graf pak připustil, že komise nemůže vědět, zda firmy uvedené ceny upraví. Je ale přesvědčen o tom, že farmaceutické společnosti tuto možnost mají. "V tomto momentě tuto záruku dát nemůžeme," uvedl.

"V globále můžeme říci, že by se doplatky zvýšit neměly," řekl dnes novinářům předseda kategorizační komise Karel Němeček. V každé lékové skupině podle něj zůstane jeden plně hrazený lék.

Zdůraznil význam generik. Jde o léky, kterým skončila patentová ochrana, a jsou podstatně levnější. Podle Němečka se může stát, že plně hrazené bude jen generikum, nikoli originální medikament. "Za nižší cenu lze koupit stejnou kvalitu a stejný účinek," prohlásil. Lékař by pak podle něj měl pacienta informovat, aby si mohl vybrat, zda si připlatí na originál.

Kategorizační komise měla podle Němečka zadání zachovat dostupnost léků a současně náklady na ně stabilizovat, případně snížit. Změny v úhradách prý dělala co nejcitlivěji. O pět procent snížila například úhradu u jednoho z druhů inzulínu, dodal Němeček.

MAFS tvrdí, že ministerstvo při kategorizaci nedodrželo ani jeden ze čtyř principů příslušné evropské směrnice. Přitom Evropská komise již ministerstvo zdravotnictví za rozhodování o minulých vyhláškách kritizovala. Vyhláška tedy vystavuje republiku riziku finančních sankcí, uvádí MAFS, která zaštiťuje výrobce originálních léčiv.

Dosazení Karla Němečka do funkce předsedy kategorizační komise podle MAFS porušilo platný příkaz bývalé ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, podle kterého by měl komisi vést zaměstnanec ministerstva. Němeček, který je zaměstnancem Všeobecné zdravotní pojišťovny, se podle výkonné ředitelky MAFS Jany Mikotové při přípravě vyhlášky navíc dostal do střetu zájmů. "Já v tom střet zájmů nevidím," uvedl dnes Němeček a dodal, že funkci předsedy komise vzal dočasně.

Z vyjádření ředitele odboru zdravotní péče a farmacie Jaroslava Štrofa vyplynulo, že ministr zdravotnictví David Rath vyhlášku zatím nepodepsal, ale měl by tak učinit zhruba během pěti dnů. Předpis by měl vyjít k 1. lednu. Rath, ač původně ohlášen, se z tiskové konference omluvil.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…