Doplatky u domácích léků
Přesun peněz pojišťoven na úhradu drahých zahraničních léků postihne podle vyjádření domácích výrobců pacienty, kteří se léčí jejich přípravky. Nemocní budou na svoji léčbu více doplácet, varují tuzemské firmy. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) připravuje vyhlášku, která má platit od 1. dubna. Firmy mají ještě týden na to, aby se odvolaly a pokusily se získat lepší úhradu.
"My se odvoláváme všichni generičtí výrobci. Obávám se, že pokud nám nebude vyhověno, dopadne to tvrdě na pacienty," řekl generální ředitel Zentiva a.s. Josef Valenta. Dodal, že je v pořádku, když chce ministr zavést nové drahé léky na rakovinu, ale problém je, že tím vezme peníze na běžné a hojně užívané domácí léky.
Mluvčí Zentivy Věra Kudynová upřesnila, že podle návrhu vyhlášky by platba zdravotní pojišťovny za přípravek na léčení žaludečních vředů s obsahem omeprazolu měla klesnout o 25 procent. Doposud přispívaly pojišťovny na denní dávku 12,60 korun, nově by měly dávat jen 9,45.
Platba pojišťovny za lék na zlepšení periferního prokrvení končetin s obsahem pentoxifilinu má klesnout dokonce o 40 procent, z 3,78 koruny na 2,38. O to více zaplatí na doplatcích pacienti. U léků na vysoký tlak, onemocnění srdce a vysoký cholesterol má klesnout úhrada pojišťovny o deset procent, u léků na bolest o deset až o 18 procent a v případě léků na depresi o 15 procent, vyčíslila mluvčí.
Loni se v Česku spotřebovalo pentoxifilinů za 175 milionů korun, bylo vydáno 1,175 milionu balení. Z tohoto počtu tvořily přípravky Zentivy milion balení. Léky s touto účinnou látkou řádně registroval Státní ústav pro kontrolu léčiv, což dokládá i jejich účinnost.
"Tyto léky užívají statisíce pacientů a činí tak na základě dobré zkušenosti. Je nepravděpodobné, že by si lékaři masově předepisující tyto přípravky nevšimli, že jsou neúčinné," reagovala mluvčí na ministrova slova, že z úhrad chce postupně vyřadit neúčinné léky.
Dodala, že ministr neupřesnil, čím hodlá české léky s touto účinnou látkou nahradit. Podle ní je pravděpodobné, že náhradní přípravky budou výrazně dražší. "Pokud statisíce pacientů budou převedeny na dražší přípravky, může to znamenat v případě plné úhrady větší zátěž pro pojišťovny, a pokud by hrazeny nebyly, pak zvýšení nákladů pro pacienty," varovala.
Zdroj: ČTK