Doma mi nepomůžou: nejsem usvědčený sexuální agresor, říká Angličan
Havlíčkův Brod – V poslední době se na zdejší sexuologické oddělení psychiatrické léčebny stále častěji obracejí devianti a pedofilové ze zahraničí. V jejich rodné vlasti jim podle nich nedokážou pomoci.
"Pokud nejste usvědčený zločinec, tak vás nikdo v Anglii léčit nebude," svěřil se Deníku v exkluzivním rozhovoru 44letý vládní úředník z Anglie, který je se Želmírou Herrovou dodnes v kontaktu. Během krátké doby po ní chtěli informace o kastraci už tři Angličané a jeden Maďar.
Vládní úředník z Anglie se Deníku svěřil pod podmínkou, že list nezveřejní jeho jméno. Je vůbec prvním člověkem ze západní Evropy, který se v Brodě začal léčit, ale kvůli penězům musel léčbu přerušit. Přestože trpí sexuální agresivitou a potřebuje tlumicí léky, už několik týdnů je bez léčby. Jeho nebezpečnost přitom stoupá.
Potřebuje injekci za devět tisíc
"Když to na něj přijde, potřebuje uspokojení okamžitě, bez namlouvání a mazlení. Je sice zaměřen na ženy, ale je mu jedno, jakého jsou věku. Celý život ho spíše provázela touha po malých holčičkách," upozornila Herrová. Deviant z Anglie zažívá muka, protože se ve své vlasti nemůže dostat k lékům, které nutně potřebuje. Na vině je tamní systém.
Úředník z Anglie se lékařce Herrové ozval poprvé asi před rokem, když se na Česko snesla kritika ze strany EU kvůli kastracím. O problém se zajímala i média v Anglii, kde kastrace nejsou zakázané, ale lékaři je z etických důvodů prakticky neprovádí.
"Angličan si kastraci přál, ale navrhli jsme mu léčbu, která je pro něj méně radikální. Dostal injekci, která utlumí jeho sexualitu na tři měsíce. Lék snižuje hladinu testosteronu," vysvětlila Želmíra Herrová.
Problém je v tom, že léčba pro nepojištěného cizince je u nás finančně nákladná. Za dva dny péče zaplatil dvacet tisíc korun. Jen injekce stojí devět tisíc korun a její účinky už vypršely. Cizinec nemůže do Česka jezdit tak často, protože na to nemá dost peněz. Už jednou se ocitl na pokraji spáchání zločinu. Teď jeho tělo trpí znovu a on s nadějí vzhlíží k lékařce z Havlíčkova Brodu. Ta mu poslala informace o léku, aby si ho mohl ve své zemi vyzvednout. "Nikdo mi ho doma nepředepíše, protože se u nás používá pouze na léčbu rakoviny prostaty a tu já nemám," vysvětlil Angličan.
Podle Herrové zažívá její klient kvůli léku tak velké peripetie, že znovu uvažuje o kastraci. I tu by chtěl podstoupit v Havlíčkově Brodě.
Má to ale háček – peníze. Samotný výkon stojí asi pět tisíc korun, ale celková péče přijde na padesát tisíc korun. Pokud není v Česku pojištěn, bude muset uhradit celou částku. Tuzemské pojišťovny ale cizincům zdravotní pojištění za určitých podmínek nabízejí.
Elektrošoky Herrová neuznává
Deviant z Anglie se v současné době nijak neléčí. Doma mu navrhli pouze takzvanou kognitivně–behaviorální terapii. Tu Želmíra Herrová neuznává, protože je nedůstojná a málo účinná.
"Ukazují jim například obrázky nahých holčiček a při tom jim dávají elektrické šoky. Po odeznění této terapie je pacient tam, kde byl," vysvětlila Herrová. Účinnou injekci, která se také u nás používá na léčbu rakoviny prostaty, ale i na utlumení sexuálních deviantů, dostávají například i třináctiletí devianti. Lékařka Herrová má takové čtyři pacienty. Všichni jsou to agresoři, kteří už měli problémy se zákonem.
Co bude dál s anglickým úředníkem, netuší ani on sám. V Brodě pro něj vypracovali podrobnou zprávu o jeho deviaci, kterou mu nechali přeložit do angličtiny.
Je ale otázkou, jestli mu bude něco platná. Dva ze tří Angličanů, kteří se na Herrovou obrátili, už jsou ve vězení. Ta stále upozorňuje na špatný systém péče o devianty v okolních státech, kteří ohrožují bezpečnost lidí i v Česku.
Velké problémy jsou stále na Slovensku, odkud byl i pedofil Antonín Novák, který znásilnil a zavraždil devítiletého Jakuba z Havlíčkova Brodu.
ROMAN MARTÍNEK
Hradecký deník; Chrudimský deník; Náchodský deník; Orlický deník; Pardubický deník; Rychnovský deník; Svitavský deník; Krkonošský deník
Zdroj: Hradecký deníks