Dobrý spánek "hlídá" nový web
Spánek je základní potřebou, měl by trvat asi sedm hodin, řadě lidí vyhovuje spánek kratší, jiní potřebují spát déle. Pokud se člověk dobře nevyspí, je nervózní, špatně se soustředí a hůře pracuje. Snáze se dostane do sporů a spíše zaviní autonehodu. Problémy se spaním narušují i sex. Lidé trpící dlouhodobou nespavostí častěji podléhají závislosti na alkoholu a lécích.
"Ode dneška hlídají náš dobrý spánek webové stránky www.dobry-spanek.cz. Obsahují rady, jak lépe usnout, poradnu specialisty, test, kterým si každý sám může zmapovat závažnost potíží, a také odkazy na možnosti léčby," řekl novinářům za autory stránek Tomáš Šebek.
"Nejdůležitější radou je, aby se lidé nespavosti tolik nebáli. Strach, že nebudu spát, je horší, než nespaní samotné, vytváří bludné kruhy a člověk nespí," doplnil docent Ján Praško z Psychiatrického centra Praha.
Když člověk nespí dvě noci, nic se podle Praška neděje. Horší je, když nespavost trvá týdny, pak už je pomoc nutná. Část lidí má pocit, že nespali, ale spali, jen se několikrát za noc budí. Opakované buzení je ale normální, nemělo by je to znepokojovat, uvedl Praško.
Varoval před trvalým užíváním léků na spaní. Hypnotika by se neměla brát déle než měsíc a ne víc než tři, čtyři dny v týdnu. Kdo si na ně zvykne, už bez nich neusne, kvalita jeho spánku je narušena. Léky pomohou při akutní nespavosti. Při chronické nespavosti více než hypnotika pomůže změnit spánkovou hygienu a životní styl.
Profesor Karel Šonka z kliniky neurologie Všeobecné fakultní nemocnice doporučil lidem, kteří mají potíže se spánkem, aby co nejvíce dodržovali pravidelný režim spánku a bdění.
"Člověk je od své podstaty denní tvor, většina pochodů v těle je vázána na průběh dne, nejvýraznější je střídání spánku a bdění," řekl. Špatnou životosprávou či změnou pásem se tento rytmus může vykolejit, každý člověk to pociťuje jinak nepříjemně. A u každého trvá jinak dlouho, než se rytmus vrátí do přirozeného stavu.
Cesta nemocného s poruchou spánku začíná obvykle u jeho praktického lékaře. Provede vyšetření, která vyloučí jako příčinu nespavosti nějakou nemoc. Pacient si vede spánkový deníček a vyplňuje dotazníky hodnotící kvalitu nebo naopak nadměrnou denní spavost. Odborníkem na léčení spánku je neurolog-somnolog. Speciální vyšetření provádí ve spánkové laboratoři.
Světový rekord v bdění je z roku 1964 a drží ho americký student Randy Gardner, který beze spánku vydržel 265 hodin a 12 minut, tedy déle než 11 dní. Pokus musel být zastaven pro naprosté vyčerpání. Desatero spánkové hygieny 1. Čtyři až šest hodin před usnutím nepijte kávu, silný čaj a energetické nápoje. 2. Večer vynechejte těžká jídla, poslední jídlo tři, čtyři hodiny před ulehnutím. 3. Lehká procházka po večeři zlepší spánek, naopak cvičení ho naruší 4. Po večeři neřešte vážná témata, která vás mohou rozrušit. 5. Nepijte večer alkohol na usnutí, narušuje kvalitu spánku. 6. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního procitnutí. 7. Postel a ložnici užívejte pouze ke spánku a sexu. Odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte a přes den ani neodpočívejte. 8. V místnosti na spaní omezte hluk a světlo a zajistěte teplotu 18-20 stupňů Celsia 9. Uléhejte a vstávejte každý den, i o víkendu, ve zhruba stejnou dobu. 10. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.
Zdroj: ČTK