Do Prahy přiletělo na léčení pět dospělých Libyjců
Začátkem prosince přijala motolská nemocnice na léčení dva malé pacienty kvůli operaci srdce. Pro pět raněných z osmiměsíčního konfliktu, který skončil pádem režimu Muammara Kaddáfího, vyrazil armádní speciál dnes ráno.
Všichni pacienti by měli podstoupit ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) chirurgické zákroky.
Pět Libyjců středního věku z letadla vystoupilo po svých, ani jeden z nich nebyl v ohrožení života. Někteří šli o berlích. "Spektrum zranění je velmi široké a pokrývá celou oblast traumatologie - od ruky, kyčelního kloubu či střelného poranění bérce, kdy se bude přeměňovat zevní fixátor na vnitřní fixaci," uvedl po příletu lékař Filip Burget. Podle něho budou lékaři také provádět artroskopii kolene nebo měnit kyčel.
"Máme plán, že bychom chtěli do Vánoc mít všechny pacienty odoperované," dodal lékař.
Jeden z povstalců proti Kaddáfího režimu ČTK řekl, že při jedné z bitev byl za jízdy v autě postřelen, narazil do zdi a v noze mu zůstalo kus železa. "V té samé přestřelce kromě 35 dalších lidí zemřel i můj bratranec," dodal.
"My předpokládáme, že většina se podrobí chirurgickým zákrokům, takže operační tým a první chirurgická klinika jako celek je připravena péči zahájit," řekla ČTK ředitelka nemocnice Dana Jurásková.
Předtím budou muset Libyjci absolvovat ještě nutná vyšetření, která upřesní další plán jejich péče. "Předpokládáme, že co se týče akutní fáze, tak by u nás mohli být dva, tři týdny," dodala ředitelka s tím, že u každého z nich bude doba individuální.
Burget potvrdil, že u méně závažných operací budou pacienti v ČR v řádu týdnů, u jednoho z nich však může rekonvalescence trvat až měsíce.
Zpátky do Libye by se měli muži dopravit již linkovými spoji. Po příletu se na letišti pozdravili se zástupci Libye v ČR a dalšími spoluobčany, kteří je přišli přivítat. Vybráni byli zejména podle typu zákroku, který potřebují, ale i podle toho, zda byli schopni transportu, uvedl Burget. Už v létě přitom v Praze podstoupily operaci první tři děti z Libye. Začátkem prosince pak se dvěma dětmi do metropole dorazili také dva libyjští lékaři na školení, kteří by v budoucnu měli Čechům pomoci vybírat další vhodné kandidáty na léčení v ČR.
Přeprava pacientů do ČR stála 250.000 korun a uhradí je ministerstvo vnitra, které program Medevac spravuje. Pokračování programu schválila na jaře vláda.
Od roku 1993 v českých nemocnicích absolvovalo léčbu 128 pacientů, vesměs dětí. Nejvíc pacientů z programu pocházelo z Iráku a z Kosova.
-------
autor: rjm ČTK
Začátkem prosince přijala motolská nemocnice na léčení dva malé pacienty kvůli operaci srdce. Pro pět raněných z osmiměsíčního konfliktu, který skončil pádem režimu Muammara Kaddáfího, vyrazil armádní speciál dnes ráno. Všichni pacienti by měli podstoupit ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) chirurgické zákroky.
Pět Libyjců středního věku z letadla vystoupilo po svých, ani jeden z nich nebyl v ohrožení života. Někteří šli o berlích. "Spektrum zranění je velmi široké a pokrývá celou oblast traumatologie - od ruky, kyčelního kloubu či střelného poranění bérce, kdy se bude přeměňovat zevní fixátor na vnitřní fixaci," uvedl po příletu lékař Filip Burget. Podle něho budou lékaři také provádět artroskopii kolene nebo měnit kyčel. "Máme plán, že bychom chtěli do Vánoc mít všechny pacienty odoperované," dodal lékař.
Jeden z povstalců proti Kaddáfího režimu ČTK řekl, že při jedné z bitev byl za jízdy v autě postřelen, narazil do zdi a v noze mu zůstalo kus železa. "V té samé přestřelce kromě 35 dalších lidí zemřel i můj bratranec," dodal.
"My předpokládáme, že většina se podrobí chirurgickým zákrokům, takže operační tým a první chirurgická klinika jako celek je připravena péči zahájit," řekla ČTK ředitelka nemocnice Dana Jurásková. Předtím budou muset Libyjci absolvovat ještě nutná vyšetření, která upřesní další plán jejich péče. "Předpokládáme, že co se týče akutní fáze, tak by u nás mohli být dva, tři týdny," dodala ředitelka s tím, že u každého z nich bude doba individuální. Burget potvrdil, že u méně závažných operací budou pacienti v ČR v řádu týdnů, u jednoho z nich však může rekonvalescence trvat až měsíce.
Zpátky do Libye by se měli muži dopravit již linkovými spoji. Po příletu se na letišti pozdravili se zástupci Libye v ČR a dalšími spoluobčany, kteří je přišli přivítat. Vybráni byli zejména podle typu zákroku, který potřebují, ale i podle toho, zda byli schopni transportu, uvedl Burget.
Už v létě přitom v Praze podstoupily operaci první tři děti z Libye. Začátkem prosince pak se dvěma dětmi do metropole dorazili také dva libyjští lékaři na školení, kteří by v budoucnu měli Čechům pomoci vybírat další vhodné kandidáty na léčení v ČR.
Přeprava pacientů do ČR stála 250.000 korun a uhradí je ministerstvo vnitra, které program Medevac spravuje. Pokračování programu schválila na jaře vláda. Od roku 1993 v českých nemocnicích absolvovalo léčbu 128 pacientů, vesměs dětí. Nejvíc pacientů z programu pocházelo z Iráku a z Kosova.
ČTK rjm
Zdroj: ČTK