Přeskočit na obsah

Do Libérie byly zaslány první experimentální vakcíny proti ebole

Do Libérie míří zásilka prvních 300 dávek experimentální vakcíny proti ebole. Informoval o tom dnes server BBC News. Firma GlaxoSmithKline (GSK) chce látku otestovat na 10.000 dobrovolnících.

Prezident další zasažené země, Sierry Leone, počínaje v pátek zrušil karanténní opatření, která komplikovala život zhruba polovině tamního obyvatelstva.

Zaslaná očkovací látka je od propuknutí nynější epidemie krvácivé horečky vůbec prvním preventivním lékem, který bude k dispozici v jedné z nejhůře postižených zemí. Jedna z verzí vakcíny dosud byla vyzkoušena na 200 zdravých dobrovolnících v Británii, USA, Švýcarsku a Mali.

Experti ale upozorňují, že bude obtížné prokázat skutečnou účinnost očkovací látky, protože nových případů eboly se v posledních týdnech vyskytuje stále méně.

Firma GSK potvrdila, že vakcína má do liberijské metropole Monrovie dorazit dnes. První dobrovolník by měl být imunizován v nejbližších týdnech.

Celkově má být pokusně očkováno celkem 30.000 dobrovolníků včetně zdravotníků z "přední linie". Z toho 10.000 má být očkováno nyní dodanou vakcínou od GSK, na dalších 10.000 má být vyzkoušen placebo efekt a dalších 10.000 lidí by mělo dostat jiné experimentální injekce.

Celkem se už nemocí v západní Africe nakazilo téměř 22.000 lidí, z čehož více než 8600 nemoci podlehlo. Nejvíce nakažených a mrtvých připadá na Sierru Leone, Guineu a Libérii, v nichž se také mají odehrát zkoušky experimentálních vakcín proti ebole. Virus eboly se dosud podařilo zcela vymýtit v Mali, Nigérii a Senegalu.

Dalším znamením lepšící se situace je dnešní zrušení karanténních opatření proti ebole v Sieře Leone, kde bylo zaznamenáno vůbec nejvíc případů nákazy. "Omezení pohybu obyvatel budou zmírněna, aby byla podpořena ekonomická aktivita. Restrikce tohoto typu už nebudou na provinční, ani místní úrovni," oznámil prezident šestimilionové země Ernest Bai Koroma.

V Sieře Leone karanténa platila v šesti ze 14 provincií po vyhlášení výjimečného stavu v červenci loňského roku. Cílem nyní podle Koromy je, aby od 31. března nepřibývaly nové případy eboly. Potvrdil také například plán znovuotevření škol "ve třetím a čtvrtém březnovém týdnu".

Proti ebole doposud neexistuje žádný oficiálně schválený lék a ani vakcína. Několik slibných preparátů je ale ve vývoji. V případě vakcín se od podzimu testují dvě látky, jedna je od společnosti GlaxoSmithKline a druhou vyrobily ve spolupráci firmy NewLink Genetics a Merck. Třetí preparát, který vyvinula společnost Jansen patřící pod Johnson & Johnson, je v současné době ve fázi prvních testů na lidech.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…