Přeskočit na obsah

Do konce roku dostanou ženy pozvánku na prevenci ke gynekologovi

Do konce roku dostanou ženy od 25 do 60 let, které nebyly dva roky na prevenci u gynekologa, dopis od své zdravotní pojišťovny s pozvánkou na prohlídku. Zařadí se tak do celonárodního screeningového programu prevence karcinomu děložního čípku, který v únoru odstartoval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Plán s rozesíláním dopisů potvrdili ČTK zástupci pojišťoven.

Nemoc ročně v Česku postihne tisícovku žen a 400 na ni zemře. Lze jí předcházet preventivními prohlídkami všech žen, sledováním rizikových žen a nově také očkováním.

Na podporu screeningu vznikla v těchto dnech poslanecká iniciativa. Podle europoslance Milana Cabrnocha má přispět k tomu, aby screening v Česku byl ustaven podle evropských standardů. Problém vidí zejména ve vybavení laboratoří, které vzorky vyhodnocují. Na jejich výsledky se pak podle něj nedá spolehnout.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že je dobře, když program dostane evropský rozměr. "Vítáme každou iniciativu, která pomůže problém řešit a vylepšovat stávající situaci, ale nejsme na zelené louce, mnohé se už udělalo a ministerstvo dál koná," uvedl.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera ČTK řekl, že pojišťovny organizují své screeningové programy. Zatím nebyl postup státem koordinovaný, to se letos mění. Dosud každá pojišťovna volila cestu k oslovení žen podle svého uvážení. Zaměřila se například na rizikové skupiny nebo dala prohlídku do balíčku, který nabízí firmám. Pojišťovny také přispívají na vakcínu proti papilomavirům, které karcinom způsobují.

"Nyní pojišťovny zpracovávají metodiku a ještě letos začnou dopisy ženám rozesílat, řekl Kothera. Upozornil, že nestačí jen rozeslat dopisy, souběžně se zajišťuje kapacita laboratoří a vyhodnocuje jejich kvalita.

V celonárodním programu upozorní pojišťovny vybrané ženy, že jim zaplatí jednou ročně preventivní cytologické vyšetření. Vysvětlí jim jeho význam. Podle odhadu gynekologů chodí na pravidelné prohlídky jen polovina českých žen. Program má přispět k tomu, aby účast ročně stoupala o deset procent.

Předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák ČTK řekl, že připravovaným programem se Česko řadí mezi několik málo zemí, jež toto vyšetření provádějí plošně. V severských zemích, Británii a Nizozemsku se tak podle něj podařilo snížit výskyt zhoubné nemoci o 80 procent. Pojišťovny zaplatí vyšetření ženám bez omezení věku, pozvánky se ale zaměřují nejvíce ohrožené na věkové skupiny.

V rámci organizovaného celonárodního programu má být zajištěno, aby vyšetření dělaly kvalitní laboratoře. Seznam 46 schválených laboratoří je na ministerském webu. Gynekologové si je tam mohou vyhledat, aby své pacientky posílali na akreditovaná pracoviště. Laboratoře dokážou odhalit předrakovinná stadia, kdy je léčebný zákrok minimální a velmi levný.

České ženy mají už déle než rok možnost chránit se před karcinomem děložního čípku očkováním. I očkované ženy by však měly pravidelně každý rok chodit na gynekologickou prohlídku.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…