Přeskočit na obsah

Do jaké platové třídy zařadit po mateřské?

Odpovídá Mgr. Jiří Knott, ministerstvo zdravotnictví

Jednoznačná odpověď na tento dotaz neexistuje. O zařazení zaměstnance do platové třídy rozhoduje podle § 123 zákoníku práce a § 3 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, zaměstnavatel. Pro zařazení je rozhodující druh práce sjednaný v pracovní smlouvě a v jeho rámci zaměstnavatelem požadovaná nejnáročnější práce, vymezená zpravidla v pracovní náplni, a její porovnání s příklady obsaženými v katalogu prací.

Všeobecná sestra v nemocnici, pokud nedosáhla specializované způsobilosti, se podle tohoto katalogu zařadí podle vykonávané práce do 9. nebo 10. platové třídy. Do 9. třídy se zařadí sestra poskytující ošetřovatelskou péči prostřednictvím ošetřovatelského procesu pod odborným dohledem, do 10. platové třídy sestra poskytující ošetřovatelskou péči bez odborného dohledu, sestra poskytující vysoce specializovanou ošetřovatelskou péči pod odborným dohledem, případně též sestra, která pod odborným dohledem provádí specializované diagnostické, léčebné, ošetřovatelské nebo rehabilitační postupy a výkony zvlášť náročné z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení. Do vyšších platových tříd se pak zařazují sestry, které vykonávají činnosti, k jejichž výkonu je požadováno dosažení specializované způsobilosti.

Pro nedostatek údajů nelze v tomto případě určit ani zařazení do platového stupně. Podle § 4 shora citovaného nařízení vlády započte zaměstnavatel zaměstnanci

a)    plně dobu praxe v oboru požadované práce, a

b)    v plném rozsahu, nejvýše však celkovém rozsahu 6 let, dobu skutečného čerpání mateřské dovolené, další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené platné v době této péče podle zvláštního právního předpisu.

Od takto vypočtené praxe ovšem zaměstnavatel musí zaměstnanci, který jako nejvyšší vzdělání doloží absolvování střední školy s maturitou, odečíst při zařazení do 9. platové třídy dobu 2 roků, a při zařazení do 10. platové třídy dobu 3 let.

Všechno shora uvedené však platí jen v případě, kdy bude zaměstnavatelem příspěvková organizace. U zaměstnavatele podnikatelského charakteru, tj. např. v akciové společnosti nebo ve společnosti s ručením omezeným, se mzda sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Jedinými omezeními její výše jsou v tomto případě zásada stejné mzdy za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty u stejného zaměstnavatele, a minimální nebo zaručená mzda.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…