Do dozorčí rady Karlovarské krajské nemocnice má jít i opozice
Členy dozorčí rady Karlovarské krajské nemocnice a. s. (KKN) by se měli stát i zástupci opozice v krajském zastupitelstvu. Dohodli se na tom koaliční kluby ODS a ČSSD, informovala ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Opoziční zastupitelé nabídku vítají, i když měla podle nich přijít dříve.
Podle návrhu koalice by v dozorčí radě KKN měly mít po jednom zástupci ODS, ČSSD, KSČM a Evropští demokraté, tedy všechny strany zastoupené v krajském zastupitelstvu. Dvě místa by pak měli obsadit zaměstnanci nemocnice.
"Chceme tak usnadnit opozičním politickým stranám přístup k informacím o dění v nemocnici a dát jim příležitost, aby mohly kontrolovat činnosti managementu společnosti. Všichni pochybovači, kteří vyslovili obavy ze zatajování informací nebo z nekalých úmyslů vedení kraje směřujících k privatizaci nemocnice, tak dostanou odpovědi na své otázky," vysvětlil hejtman Josef Pavel (ODS).
Podle senátora a krajského zastupitele za Evropské demokraty Jana Horníka je nabídka koalice vstřícná a Evropští demokraté navrhnou své zástupce. Nabídka ale mohla podle Horníka přijít dříve. "Vždy jsme nabízeli účast a pomoc, přestože jsme pro vznik akciové společnosti nehlasovali. Ale zrovna zdravotnictví je oblast, kde by se měly podle mě problémy řešit bez ohledu na politikaření," řekl ČTK Horník.
Podle něj účast opozice v dozorčí orgánu nemocnice mohla zabránit eskalaci napětí a krizi, ke které v krajské nemocnici došlo na začátku letošního roku, kdy stovky zdravotníků hrozily odchodem. "Bývalá dozorčí rada neplnila dostatečně svou funkci. I proto nyní budeme muset řešit vysoké ztráty nemocnice i špatně nastavené smlouvy, které minulé vedení nemocnice uzavřelo," dodal Horník.
Připomněl přitom, že za větší vstřícností opozice mohou být i blížící se volby do krajských zastupitelstvech a tím i potřeba uklidnit rozbouřenou náladu veřejnosti.
Krize v KKN došla v lednu až k demonstrativní hodinové stávce. Zástupci zdravotníků, kteří měsíce upozorňovali na vážné problémy v hospodaření a odtékání peněz z nemocnice, a vedení kraje se nakonec dohodli na odvolání vedení KKN a jmenování nového. Odstoupila i dozorčí rada.
KKN se dostala do ztráty v řádech desítek milionů korun. KKN vznikla přitom mimo jiné právě proto, aby se ušetřily náklady na provoz tří nemocnic, které pod ní spadají. Po protestech zdravotníků byla pozastavena i optimalizace lůžkového fondu.
Zdroj: ČTK