Do ČR se přijeli léčit další syrští uprchlíci - děti s vadou srdce
V rámci humanitárního programu Medevac v Ammánu také aktuálně působí čtyřčlenný tým kardiochirurgů z Motola.
Tým úspěšně provedl první z několika naplánovaných operací, řekl na místě šéf týmu Tomáš Tláskal.
V Česku se v rámci programu léčilo už 12 syrských pacientů, z toho osm zraněných dospělých bojovníků z občanské války a čtyři děti. Novými dvěma pacienty budou sourozenci s totožnou vrozenou vadou.
Pětiletá Dua se do země, o které nikdy předtím neslyšela, vypravila ve svátečním oblečení a s červenou mašlí ve vlasech. Stydlivá holčička a její sedmnáctiletý sourozenec v ošoupané značkové kšiltovce pocházejí ze syrského Dará, města, které je považováno za kolébku revoluce. Dvojici dělá doprovod jejich matka a také dospělý bratr.
"Museli jsme ze Sýrie odejít. Bylo to tak strašné: rozbořené domy a hlad," řekl mladý muž novinářům. Později přišel s prosbou, aby on i jeho nemocný bratr mohli zůstat v anonymitě. Bojí se prý totiž případné pomsty ze strany syrského režimu.
Čeští lékaři pomáhají Syřanům také v soukromé jordánské nemocnici Khalidi, která pro léčbu dětí s vadami srdce nemá stálý tým. Dnes tam operovali devítiletou syrskou dívku. "Personál mluví velice dobře anglicky a je zkušený, avšak zkušenosti s dětskou kardiochirurgií jsou zde menší. Zhruba stovku operací ročně zde provádějí převážně zahraniční týmy nebo kardiochirurg, který sem dochází," popsal primář Dětského kardiocentra motolské fakultní nemocnice Tláskal.
V následujícím týdnu mají čeští experti v plánu jednu až dvě operace denně. Celkem by v této fázi mise mělo přijít na řadu zhruba osm malých pacientů, a to převážně ze syrského uprchlického tábora.
Pokračování programu humanitárních evakuací Medevac schválila česká vláda letos v říjnu. Náklady by měly činit 7,5 milionu korun, hrazeny budou z rozpočtu ministerstva vnitra.
Běženci ze sousední Sýrie, kde se před více než dvěma lety rozpoutala občanská válka, představují pro Jordánsko zátěž, která se stupňuje s nadcházející zimou. V poslední době se stát musel zaměřit například na očkování syrských dětí proti chřipce. Zástupci ČR dnes proto Jordáncům předali symbolický šek s třímilionovou částkou na podporu tamního zdravotnictví.
V Sýrii zahynulo od března 2011 podle odhadů exilové opozice více než 125.000 lidí, z nichž 44.000 jsou civilisté. Přes dva miliony Syřanů, většinou žen a dětí, uprchlo před boji ze země. V samotném Jordánsku existuje hned několik uprchlických táborů. V Zátarí, což je největší z nich, aktuálně žije 80.000 Syřanů a denně přibývá kolem 700 nováčků. Správa tábora navíc předpokládá, že s příchodem zimy počet obyvatel vzroste, protože si běženci nebudou moci vydělávat sezónními pracemi, například sběrem plodin.
OSN předpokládá, že do konce roku se počet syrských běženců v sousedních zemích zvýší na tři miliony. Nejvíce uprchlíků registrují vedle Jordánska také Libanon a Turecko. Roste i počet syrských žadatelů o azyl v Evropské unii.
Program Medevac letos slaví dvacet let od svého vzniku. Za tu dobu se v ČR léčilo celkem 163 pacientů, hlavně dětí. Nejvíce nemocných přijelo z Iráku (42), Kosova (40), Libye (17) a Bosny a Hercegoviny (17). Další nemocní a zranění byli z Afghánistánu, Barmy, Pákistánu, Kambodži a Čečenska.
Tereza Palečková
ČTK
Zdroj: ČTK