Dnes je Světový den ledvin
V dnešním Světovém dni ledvin si lidé na řadě míst v Česku mohli dát vyšetřit ledviny. Osvěta se zaměřila na seniory, protože u nich jsou chronická onemocnění ledvin a selhání důležitého orgánu pro očistu těla od odpadních látek častější.
Senioři patří mezi časté pacienty dialyzačních středisek a mnozí podstupují transplantaci ledviny. V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) od roku 1966 transplantovali ledvinu 876 nemocným ve věku 60 až 70 let a 109 nemocných bylo starších 70 let, sdělil dnes ČTK IKEM.
Preventivní vyšetření doporučují lékaři jednou za rok lidem starším 50 let a pacientům s cukrovkou, vysokým tlakem, nadváhou, kuřákům a těm, co mají v rodině onemocnění ledvin. Sníženou funkci ledvin člověk dlouho nepozná, nic ho nebolí. Mezi první projevy mohou patřit vyšší krevní tlak, bílkovina v moči, otoky nohou, únava nebo časté močení, hlavně v noci.
"Z dialyzovaných v ČR je 1250 starších 75 let, 820 je mezi 70 a 75 lety a stejný počet je mezi 65 a 70 lety. Je jasné, že i z nich se rekrutují kandidáti transplantace ledviny, protože biologický a kalendářní věk se liší. I starší nemocní mohou podstoupit transplantaci ledviny. Podmínkou ale je podrobné vyšetření," řekl přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka.
Zatím nejstarší pacient, který v IKEM podstoupil transplantaci ledviny, měl 82 let. "Novou ledvinu dostal v roce 2009 a je dosud naživu. Ledvina mu perfektně funguje. Jiným příkladem je šestasedmdesátiletá seniorka, která podstoupila transplantaci v roce 2000 a žije dosud. Je jí 89 let a dochází stále na kontroly. Nejdéle funguje ledvina ženě, které bylo v době transplantace 32 let a ledvina jí funguje neuvěřitelných 42 let," doplnil přednosta kliniky nefrologie IKEM profesor Ondřej Viklický.
Světový den připomněl, že se stárnutím člověka stárnou i jeho ledviny. Každý den očistí 180 litrů krve, to znamená, že pročistí všechnu krev až padesátkrát za den. Sníženou funkci ledvin má každý desátý člověk, ve věku nad 75 let celá polovina.
ČTK
Zdroj: ČTK