Dluh VZP chce Rath obrátit do přebytku
pojišťovny (VZP) skončilo v minulém roce schodkem 10,5 miliardy korun. Ministr zdravotnictví David Rath, který zavedl v pojišťovně nucenou správu, chce ještě tento rok dostat hospodaření ústavu do černých čísel. Podle prognózy, se kterou dnes seznámil vládu, by největší zdravotní pojišťovna v zemi měla skončit letos minimálně s miliardovým přebytkem. Rath to řekl novinářům po jednání kabinetu.
"Nenaplnila se chmurná prognóza (odvolané ředitelky Jiřiny) Musílkové," uvedl Rath. Připomněl, že na podzim se dluh, se kterým měla pojišťovna skončit, odhadoval až na 15 miliard korun. Musílková dnes na jednání sněmovní komise, která vyšetřuje hospodaření ústavu, naznačila, že Rath se chlubí cizím peřím. VZP podle ní varovala, že na konci roku 2005 dosáhne dluh 14 až 16 miliard korun. Pokud Rath nyní tvrdí, že přispěl k tomu, že dluh činil jen 11 miliard, chlubí se podle Musílkové jen tím, co VZP udělala ještě před jeho nástupem do čela resortu. VZP už loni v září začala usilovat o odkup pohledávek ve výši tří miliard, uvedla Musílková.
Rath dnes vládě popisoval kroky, které podniká k ozdravění financí ve zdravotnictví. Na jedné straně je to zvýšení příjmů VZP, například navýšením plateb státu za jeho pojištěnce, odkup pohledávek pojišťovny a předsunutá platba za státní pojištěnce. Na druhé straně má zdravotnictví z dluhů pomoci stabilizace výdajů pojišťovny, například regulací růstu nákladů za léky a zdravotní péči.
Některé Rathovy kroky vedly k protestům zdravotnické veřejnosti, v pondělí kvůli snížení marže stávkovali lékárníci. S Rathem, který bude ve sněmovních volbách hájit barvy sociální demokracie v čele pražské kandidátky, nejsou spokojeni ani praktičtí lékaři a malé nemocnice.
Musílková při jednání komise uvedla, že VZP neměla dostatek příjmů, aby pokryla vše, co podle vládních nařízení měla zdravotnickým zařízením za péči platit. Trvalý rozdíl mezi příjmy a výdaji pak vedl k narůstání dluhu a trvalému prodlužování splatnosti. Prohlásila, že na nepoměr příjmů a výdajů, a tím pádem narůstající dluh, upozorňovala VZP opakovaně řadu let, poprvé v roce 1994.
Zdravotnictvím proteče ročně 200 miliard, z toho přes 170 miliard přes zdravotní pojišťovny. Právě trvalé zadlužování vedlo ministra Ratha k tomu, že loni v listopadu poslal do VZP nuceného správce. Před dvěma týdny sněmovna Musílkovou odvolala, do ukončení výběrového řízení vede VZP člen týmu nuceného správce Josef Čekal.
Komise má do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení. Má rovněž zkontrolovat, jak efektivně pojišťovna vynakládala peníze.
Zdroj: ČTK