Dle národního registru je ČR v léčbě nádorových onemocnění úspěšná
Česko je v úspěšnosti léčení nádorových onemocnění tři až pět procent nad evropským průměrem. Pokud evropské statistiky zařazují ČR na spodní příčky žebříčku, je to proto, že české úřady poskytly chybné údaje. Včera to uvedl ředitel Institutu biostatistiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity Ladislav Dušek. Institut je garantem českého národního onkologického programu.
„Je to dehonestace české onkologie, pracovníci ministerstva zdravotnictví dodali špatná data, která neodpovídají pravdě. Údaje nekonzultovali s odbornou společností,“ řekl předseda České onkologické společnosti prof. MUDr. Jiří Vorlíček, DrSc. Spolu s Duškem se včera vydali na ministerstvo, aby osobně zjednali nápravu dat.
„Ředitel odboru statistiky nás ubezpečil, že chyba se už příště nestane,“ shrnul výsledky jednání Vorlíček. Dodal, že onkologové si postup statistiků na ministerstvu pohlídají. Vorlíček chce ještě dopisem požádat prvního náměstka ministra Marka Šnajdra, aby na vše dohlédl.
„Chceme ujistit všechny občany ČR, zvláště pak pacienty s onkologickým onemocněním, že je jim poskytována vysoce kvalitní léčba nádorových onemocnění, jejíž úroveň ční nad průměrem Evropské unie, a že jsou v naší zemi dostupné nejmodernější léčebné postupy i nejnovější vysoce účinné léky,“ sdělil včera mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Toto tvrzení podle něj dokládají jasná a ověřitelná fakta.
Chyba podle Duška pramení z toho, že ministerští úředníci poslali do studie jen dílčí data. ČR sleduje 30 let výsledky onkologické péče v národním onkologickém registru, kde je ročně asi 40 000 nových pacientů a hodnotí se i jejich celkové přežití. Registr je celostátní a lze z něj hodnotit i vývoj přežití. „Ministerští úředníci neinformovali o údajích z tohoto registru, ale nahlásili výběr dat z jednoho jediného regionu za období, kdy my máme evidentně registrováno kolem 130 000 nádorů, oni nahlásili 10 000,“ vysvětlil Dušek. „To je zvláště trapné v zemi, kde existuje unikátní celostátní Národní onkologický registr, který je zdrojem velmi cenných a důvěryhodných informací, které nám mohou jiné státy závidět,“ dodal Cikrt.
Česko podle Duška neinformovalo tvůrce studie o svém národním onkologickém registru, a tak vycházeli jen z dat národních registrů 12 zemí a ČR vyhodnotili jako zemi s částečným regionálním registrem. Tato chyba se podle něho nestala poprvé, už do minulé studie v roce 2003 poslalo ministerstvo jen částečná data, takže ČR vyšlo v úspěšnosti léčby nádorových onemocnění velmi špatně. Už tehdy onkologové na ministerstvu vysvětlovali, v čem je chyba, nápravy se nedočkali. Ministerstvo podle Práva přiznává, že byl ve sbírání dat v minulosti značný nepořádek. „To vedlo k tomu, že odcházela z republiky do zahraničních institucí nepřesná a zavádějící data,“ řekl listu mluvčí ministerstva Cikrt.
„Vývoj přežití podle údajů našeho registru vychází v letech 1995 až 2003 v některých diagnózách výrazně nad průměr, a to i v porovnání s vyspělými státy Evropy. V žádné diagnóze nejsme pod průměrem,“ řekl Dušek. V léčbě karcinomu tlustého střeva a konečníku je podle něho Česko pět procent nad evropským průměrem a lepší než průměr je i v léčbě nádorů vaječníku a karcinomu plic. „U méně pokročilých nádorů jsme jednoznačně v Evropě v čele,“ prohlásil Dušek. Zlepšení začalo po roce 1989, kdy se postupně zaváděl screening na vyhledávání časných, a tedy vyléčitelných stadií nádorů. Zdravotní pojišťovny hradí screening karcinomu prsu, tlustého střeva a konečníku.
Úspěšnost léčby ovlivnilo i to, že čeští onkologové mají výrazně lepší terapeutické možnosti, pacienti dostávají nejmodernější účinné léky. Česká onkologická společnost má dohodu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, že uhradí i ty nejdražší přípravky pacientům léčeným ve vybraných onkologických centrech.
Zdroj: ČTK