Přeskočit na obsah

Dívky, které unesou kojence, nedomýšlejí podle odborníků důsledky

Mladé dívky, které unesou kojence nebo batole v kočárku, nejsou většinou podle odborníků schopné domyslet důsledky svých činů. Nevědomého únosu se mohou podle dětského psychiatra Ivy Hodkové dopustit děvčata se sníženou inteligencí nebo ze sociálně zanedbaného prostředí. Na dětských psychiatriích se řeší i případy dětí a dospívajících s takzvaným disharmonickým vývojem osobnosti, který se může vyvinout v diagnózu poruchy osobnosti.

Ve středu odpoledne se v Olomouci ztratila šestitýdenní dvojčata, které matka na chvíli svěřila dvanáctileté dívce. Dívka si děti odvezla do svého více než pět kilometrů vzdáleného bydliště. Není to ojedinělý případ. Před šesti lety vyměnila jedenáctiletá dívka v Brně osmiměsíční dítě v kočárku pod balkonem za panenku. Později se přiznala, že chtěla místo panenky vozit skutečné miminko.

Podle Hodkové je přirozené, že děvčata kolem 11 až 13 let začínají vnímat mateřské pudy a rády vozí kočárky s dětmi svých sousedek a známých. Záleží prý hodně na rodičích mimina, jaké instrukce sdělí dívce, které svěří své dítě. Měly by být přesné a jasné. Pokud nejsou, může se podle Hodkové stát to, co v Olomouci.

Psycholog Karel Humhal si myslí, že únosů batolat a kojenců se nevědomky dopouštějí převážně dívky s jednodušší inteligencí. "Některé důsledky jim prostě nedojdou," řekl Humhal ČTK. Řešil prý také případ dvanáctiletého chlapce, který se nechal dobrovolně zneužívat pedofilem. Z jeho výpovědí psycholog poznal, že chlapec do té doby nerozuměl tomu, že se pedofil dopouští něčeho špatného.

Jinak psychiatři a psychologové hodnotí únosy dětí, jichž se dopouštějí ženy starší 30 let. Podle Hodkové může být touha po dítěti tak velká, že se může vyvinout takzvané psychické těhotenství. Ženě naroste břicho a až po měsících se může přijít na to, že těhotenství není pravé. V podobných případech může jít podle psychiatrů o duševní osobnostní poruchu.

Člověk s poruchou osobnosti mívá například tendenci k černobílému vidění a impulzivnímu jednání, hodně se mu střídají nálady. V jeden den může být zamilovaný a ke svému partnerovi absolutně nekritický a zničehonic na něm vidí samé chyby a nenávidí ho.

V akutních fázích nemoci musejí být lidé s poruchou osobnosti hospitalizováni v léčebně. Ze všech diagnóz v Bohnicích tvoří porucha osobnosti zhruba šest procent. Pacientům s touhou poruchou pak pomáhají dlouhodobé psychoterapie. O mladé lidi s poruchou osobnosti se v Praze stará například sdružení Kaleidoskop. Provozuje komunitu a ambulanci specializované na osobnostní poruchy.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…