Přeskočit na obsah

Distributoři si budou z ceny léků brát stejně

Distributoři si hodlají brát z ceny léků stále stejně, případné snížení marže tedy ekonomicky pocítí lékárny. Ředitel Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavel Suchý tvrdí, že distributoři už svůj podíl stlačili na minimum, níž prý nemohou. "Tam už není kam jít," řekl dnes ČTK.

Ministerstvo zdravotnictví chce snížit nejvyšší povolenou přirážku k lékům z 32 na 29 procent. "Budou si (distributoři) nechávat stále stejně, to je kolem šesti procent," uvedl Suchý.

Ministr zdravotnictví David Rath uvedl, že zisky lékárníků jsou nadstandardní, a nižší marže proto unesou. Podle Suchého ale Rath mlží, když operuje číslem 32, hovoří o marži a tvrdí, že v tuzemsku je jedna z nejvyšších v Evropě. Suchý uvedl, že skutečná marže připadající na lékárny je v České republice asi 19 procent, což je podle něj výše srovnatelná s jinými státy.

Popsal to na modelovém příkladu léku, jehož výchozí cena od výrobce je 100 korun. Ve chvíli, kdy je nejvyšší povolená přirážka 32 procent, stoupne konečná cena na 132 korun a o těchto 32 korun přirážky se podělí distributor a lékárník. Suchý řekl, že v případě 32 procent přirážky si distributor bere přibližně šest procent, lékárník zhruba 26 procent.

Přirážka je tedy 32 procent, respektive v tomto případě 32 korun. Zatímco přirážka se počítá z ceny 100 korun od výrobce, marže podle Suchého až z oněch 132 korun. Při zhruba pětadvaceti korunách pro lékárny činí těchto 25 korun přibližně 19 procent ze 132 korun, a to je prý marže lékáren. "Jestliže pan ministr tvrdí, že u nás je nejvyšší marže, no tak to není pravda," řekl Suchý. Rath tak podle něj fakticky mluví o přirážce 32 procent, ale říká, že jde o marži.

Podle údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnila Česká lékárnická komora, je ve srovnání 15 evropských zemí marže lékáren v tuzemsku "v nižších a středních cenových kategoriích ... daleko nejnižší." Informace nejsou podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby zcela nejaktuálnější, pro ilustraci je ale prý využít lze. "Dosud byla (marže lékáren v ČR) srovnatelná jen s marží v Portugalsku, po nynějším zásahu ... bude naprosto nejnižší," uvádí se na stránkách komory. Třeba v Řecku byla podle těchto údajů marže lékáren 35 procent. Ve Francii činila 28,7 procenta u léků do výrobní ceny 680 korun - pak se snižuje. V Belgii je to 45 procent u léků s výrobní cenou do 720 korun, poté marže podle těchto informací rovněž klesá.

Materiál upozornil mimo jiné právě na to, že zatímco v tuzemsku je přirážka plošná, v některých zemích se s rostoucí cenou léků snižuje. Chudoba ČTK řekl, že lékárníci navrhovali, aby i v tuzemsku přirážka s cenou léku klesala. Tak lze podle něj účinně spořit.

V ČR byla podle uvedeného materiálu dosud marže lékáren 26,9 procenta, podle nového předpisu by činila 24 procent. Chudoba ale v rozhovoru s ČTK připustil, že i v tomto textu jde možná o záměnu marže a přirážky.

Šéf Asociace velkodistributorů léčiv Suchý soudí, že současné zmatky v oceňování léků jdou na vrub vlády, respektive ministerstev zdravotnictví a financí odpovědných za vydání nového cenového předpisu. Vláda podle něj měla vzít "rozum do hrsti" a upravit ceny k termínu, který by nevyvolával takové problémy. "Lékárny musí přecenit celý sortiment, a to vyžaduje čas," dodal.

Část lékáren má dnes zavřeno. Někteří lékárníci otevřeli a prodávají buď za staré, nebo za nové ceny. Důvodem nejednotnosti je právě nový cenový výměr. Ministerstvo financí podle svého mluvčího teprve dnes dalo vyhlášku vytisknout. Lékárníci čekají, až ji budou mít k dispozici v tištěné podobě.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…