Díky redakci Medical Tribune se veřejnost dozvěděla data o předražených defibrilátorech
Připomeňme, že Ministerstvo financí s účastí redakce Medical Tribune prezentovalo výstupy z analýzy na tiskové konferenci dne 27. března, která měla mezi odbornou veřejností i médii velký ohlas. Zprávu zařadila Česká televize jako první ve večerních zprávách, data citovaly prakticky všechny velké deníky, Hospodářské noviny však mezi nimi nebyly. Podrobněji o tom, co analýza odhalila, se mohli dočíst také čtenáři MT na našem serveru viz. články:
Proč pojišťovny hradily předražené defibrilátory
Bonusy: nemocnice nemůžou doložit, že peníze použily na léčení
S odstupem více než dvou měsíců nyní zaslala redakce HN ministerstvu financí dotazy, ve kterých zpochybňuje přínos této analýzy. „Ptám se na tyto dotazy proto, že spolupráce ministerstva financí s novináři na takovém projektu mi přijde nestandardní,“ vysvětlila Medical Tribune redaktorka Hospodářských novin Kateřina Surmannová, která však sama přiznala, že se oblastí zdravotnictví a jeho financování nezabývá.
Bez redakce MT by projekt vůbec nevznikl
Je zřejmé, že informace o nehospodárném nakládání s finančními prostředky ze strany plátců zdravotní péče, Kateřinu Surmannovou příliš nezajímaly. Na co se tedy redaktorka HN ve svých dotazech zaslaných ministerstvu financí soustředila? Zajímalo jí například, proč ministerstvo financí odebírá odborné konzultace od nakladatelství, které vydává tituly pro zdravotnické odborníky, namísto od zdravotnických odborníků a s jakými oblastmi nebo problémy Medical Tribune CZ, s.r.o. ministerstvu financí radilo.
Odpověď ministerstva financí na tyto byla následující: „Ministerstvo financí zřídilo odbornou pracovní skupinu, která se věnuje problematice transparentnosti finančních toků a podpoře ekonomické efektivity poskytovaných zdravotních služeb v systému veřejného zdravotního pojištění. Skupina v rámci své činnosti analyzovala data ze zdravotních pojišťoven o nákladech akutní lůžkové zdravotní péče, tj. nákladech nemocnic a jejich úhradě ze strany zdravotních pojišťoven, konkrétně se soustředila na úhrady zdravotnických prostředků. Pro rozsáhlý projekt Analýza prostředků zdravotnické techniky oslovilo Ministerstvo financí jako konzultanta vydavatelství Medical Tribune CZ, konkrétně Mgr. Ivu Bezděkovou proto, že se více než deset let odborně věnuje problematice korupce ve zdravotnictví a neprůhlednému financování zdravotnictví vůbec. Je respektovanou investigativní novinářkou, která je zvána mj. též jako komentátor k otázkám zdravotnictví do pořadů ČT. Redaktorku oslovil pan ministr Andrej Babiš již na začátku minulého roku na základě upozornění odborné veřejnosti.
Cílem výše uvedené analýzy bylo shromáždit a zpracovat data zdravotních pojišťoven a na konkrétních příkladech nákupu kardioverterů a kardiostimulátorů v nemocnicích ilustrovat nedostatky v systému financování zdravotní péče a doložit konkrétní nehospodárné chování zdravotních pojišťoven a nemocnic. Samotnou analýzu dat prováděla firma SW Lab. Redakce Medical Tribune tento projekt iniciovala, definovala konkrétní cíle projektu, koordinovala jednotlivé členy pracovní skupiny a pomohla vytvořit srozumitelný mediální výstup z této problematiky. Redaktorka Iva Bezděková na tiskové konferenci vystoupila, projekt společně s ostatními členy pracovní skupiny prezentovala a odpovídala na dotazy novinářů.
Na tomto projektu se vedle Ivy Bezděkové podílel také tajemník ministra financí Mgr. Adam Vojtěch, právník JUDr. Ondřej Dostál, ing. Petr Sláma a ekonom ministerstva financí ing. Miroslav Vrána.
Bez účasti redaktorky Medical Tribune by se tento projekt vůbec nerealizoval a veřejnost by se tudíž nedozvěděla průlomová data o předražených nákupech zdravotnických prostředků v uplynulých letech.
Vydavatelství Medical Tribune původně nabídlo spolupráci s Ministerstvem financí na tomto projektu vykonávat bezplatně s tím, že by za svou činnost měla pouze zaručenu exkluzivitu získaných informací. V průběhu doby, jak projekt získával konkrétní podobu, se ukázalo, že není možné exkluzivitu zaručit - média nejsou povinna uvádět Medical Tribune jako zdroj, který měl tyto informace jako první a současně oproti původním předpokladům výrazně narostl objem práce, kterou Mgr. Bezděková pro MF vykonala. Proto MF přistoupilo na změnu podmínek spolupráce s redakcí MT, která od ministerstva financí získala celkem 123 200 korun za 176 hodin práce. V současné době další placená spolupráce mezi vydavatelstvím Medical Tribune a Ministerstvem financí neprobíhá a v nejbližší době se nechystá," odpovědělo ministerstvo financí Hospodářským novinám.
Stejné dotazy podruhé
Redaktorka Surmanová zřejmě tyto odpovědi od ministerstva financí nepochopila, protože zaslala prakticky stejné dotazy i redaktorce Ivě Bezděkové.
„Ráda bych se zeptala na spolupráci Medical Tribune CZ s ministerstvem financí. Narazili jsme na dvě faktury za konzultace a poradenství. Současně jsem ale také našla starší vyjádření, kde říkáte, že spolupráce s MF v rámci zdravotnické pracovní skupiny je bezplatná a protihodnotou je exkluzivní přístup k informacím. Za co potom jsou ty dvě faktury? O jaké plnění se jedná? Pokud jsem pochopila správně, výstupem bylo zmapování příkladů nehospodárného chování nemocnic nebo pojišťoven. Bylo k tomu zapotřebí, aby se taková investigativní žurnalistika dělala pod vedením ministerstva financí a za jeho peníze? Nebyl by standardnější postup nasbírat informace a vydat článek, na jehož základě pak může státní správa konat, pokud se jí odhalené skutečnosti nelíbí?“
Na tyto dotazy tedy redakce MT odpovídá:
„Tento projekt bychom jako novináři bohužel nemohli uskutečnit, protože oficiální přístup k datům pojišťoven nebyl až do nedávna možný. Přestože jsme měli různé neoficiální informace o nestandardním chování zdravotních pojišťoven, nedaly se bohužel nijak ověřit. Na všechny naše předchozí pokusy o získání úhradových dat z pojišťoven jsme totiž dostali zamítavou odpověď s odkazem na obchodní tajemství. Úhradová data zdravotních pojišťoven se podařilo získat až ministerstvu financí coby orgánu státní správy na základě intervence ministra Babiše, který následně přizval redaktorku Ivu Bezděkovou ke spolupráci v pracovní skupině, jež se analýzou dat zabývala. Jak již bylo řečeno v odpovědi ministerstva financí, původně chtěla redakce MT vykonávat tuto spolupráci zdarma, jedinou protihodnotou měla být exkluzivita získaných informací. Postupem času se ale ukázalo, že redaktorka Iva Bezděková věnovala po dobu několika měsíců veškerý čas právě tomuto projektu a nemohla se věnovat ostatní redakční práci. Navíc se ukázalo, že původní protihodnotu - exkluzivitu získaných informací – není možné při současné práci médií zaručit. Výše uvedené finanční plnění je tak zcela běžné vypořádání odborných konzultačních služeb. Redakce MT i přes uskutečněnou spolupráci samozřejmě zůstává nezávislým a objektivním médiem, vlastněným německým nakladatelským gigantem Süddeutscher Verlag. Je tak jedním z mála médií, které nevlastní žádný český podnikatel nebo politik,“ odpovídá na dotazy Kateřiny Surmanové vedení redakce Medical Tribune.
Co se týče samotných Hospodářských novin, jsou vydávány vydavatelstvím Economia, jehož majoritním vlastníkem je podnikatel Zdeněk Bakala. Ten je vlastníkem také Ostravsko-karvinských dolů (OKD), které letos v březnu usilovaly o spojení České průmyslové zdravotní pojišťovny s Revírní bratrskou pokladnou. Tyto plány však narazily na odpor. Fúzi rozhodně odmítla jak samotná RBP, tak i hejtmani obou krajů, jejichž jmény se průmyslníci zaštiťovali.
red, www.tribune.cz
Zdroj: red