Přeskočit na obsah

Diabetologické sestry a sazebník výkonů

Diabetes mellitus je chronické onemocnění se sklonem ke specifickým orgánovým komplikacím. Dnes se hovoří o diabetu jako o pandemii 21. století. Počet pacientů s diabetem velmi rychle stoupá. V České republice je evidováno kolem 800 tisíc pacientů s tímto onemocněním. Za posledních 10 let to je nárůst téměř o 35%. 

Z nedostatku znalostí a praktických dovedností potřebných při selfmanagementu diabetu, dochází u pacientů s diabetem k dekompenzaci, časté hospitalizaci, invaliditě, psychickým, společenským, pracovním a rodinným problémům.

Nové léky, nové inzulíny a nové léčebné postupy, moderní technické pomůcky, využívání počítačových programů v léčbě diabetu vyžadují neustálou edukaci a  reedukaci nejen pacientů, ale i zdravotníků.

Nelékařští zdravotníci, pracující v oboru diabetologie vidí potřebu širší a důslednější péče o tyto pacienty. Proto v roce 2005 vznikla při ČAS sekce diabetologická, která sdružuje nelékařské zdravotníky, kteří se zabývají léčbou pacientů s diabetem mellitem. Členem této sekce může být každý nelékařský zdravotník, který má o tento obor zájem.                                             

Sekce diabetologická spolupracuje s Českou diabetologickou společností, se Sekcí sester ČDS s Diabetickou asociací České republiky, s Nadací rodičů a přátel diabetických dětí a s dalšími organizacemi, které se snaží zlepšit kvalitu života pacientům s diabetem.

Sekce diabetologická pořádá vzdělávací programy pro nelékařské zdravotní pracovníky, podílí se na tvorbě informačních publikací pro pacienty i širokou veřejnost.

Se stále se zvyšujícím počtem diabetiků vyvstala  potřeba  posílení kompetence nelékařských pracovníků. Životní změny, výskyt diabetických komplikací nebo jiných nemocí a nové léčebné postupy vyžadují osvojování si nových informací, nových způsobů léčby a nových dovedností, které by měly nemocným pomoci lépe řídit jejich diabetes.

Vzhledem k těmto skutečnostem, se práce sestry v diabetologii stává z větší částí edukační činností, kterou mnohdy provádí nad rámec svého pracovního času.

Pro posílení kompetencí sestry „edukátorky“ se snaží ČAS o zařazení nových zdravotních výkonů pro sestry. Je však nutné, aby edukace diabetiků byla prováděna sestrou specializovanou v tomto oboru.

Měla by mít hlubší znalosti o problematice diabetu. Specializační vzdělávání v oboru diabetologie lze vystudovat v Národním centru ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických obor (Ošetřovatelská péče o pacienty ve vybraných klinických oborech se zaměřením na ošetřovatelskou péči o pacienty s diabetem mellitem – www.nconzo.cz).

Diabetologická sekce prosadila za velké podpory ČAS, ČDS a ČLK od 1.1.2010  do sazebníku výkonů výkon „Reedukace pacienta s diabetem mellitem a jemu blízkých osob“, pod číslem  06145.

Tento výkon může vykazovat všeobecná sestra se specializací v Ošetřování, léčení a edukaci diabetiků nebo v Ošetřovatelské péče o pacienty ve vybraných klinických oborech se zaměřením na ošetřovatelskou péči o pacienty s diabetem mellitem. Výkon lze zatím vykazovat pouze ambulantně a je nutný odborný garant  - lékař diabetolog.

Výkon lze vykázat maximálně 6x  za rok a doba trvání výkonu je 50 minut. K zahájení výkonu je nutné doporučení ošetřujícího lékaře.

Edukační  proces začíná posouzením  (zjištění důležitých údajů o pacientovi při odebírání oš. anamnézy), stanovením edukační diagnózy (co je nutné edukovat vyplývá z nedostatku znalostí pacienta), příprava individuálního edukačního plánu (stanovení priority v edukaci, stanovení konkrétních reálných cílů, správnou edukační strategii a zvolení obsahu učiva), realizace edukace, kontrola/zpětná vazba a zhodnocení/evaluace (zpětná vazba – kladení otázek, praktické předvedení naučených dovedností, vyhodnocení – probíhá společně s pacientem).

Věříme, že posílená kompetence diabetologické sestry „edukátorky“ pomůže k intenzivnější reedukaci pacientů s diabetem a že také dojde ke zlepšení kompenzace diabetiků, ke  snížení počtu akutních a  pozdních komplikací. Největším benefitem pro  pacienty je to, že se  zlepší  kvalita života pacientů s diabetem.

I když příprava výkonů a hlavně obhajoba na ministerstvu zdravotnictví byla náročná, máme velkou radost, že se to podařilo. Tím naše činnost nekončí a podílíme se na přípravě dalších kódů. 

Vladimíra Havlová, Bc. Marie Jouklová, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…