Diabetici se obávají tisícikorun navíc
Insulinová pera, jejich jehly, proužky k měření cukru nebo insulinová pumpa. Ministerstvo mění částku, kterou za ně pojišťovny dají. Zbytek půjde z pacientovy peněženky. Ročně doplatí 700 Kč za pero, až 6 000 Kč za jehly. Stejnou částku za insulinovou pumpu a další tisíce za papírky na kontrolu cukru v krvi.
Vladimír Horák, předseda, Svaz diabetiků ČR:
Sice došlo k navýšení na tisíc kusů pro pacienty normálně, pro děti do 18ti let na 1800 kusů, pak doplatek za roky 6 tisíc korun. U těch rodičů s těmi dětmi to vychází až na 10 800 korun za rok.
Autor:
Třeba pan Nachtigal, průměrný důchodce. Čtyřikrát denně si musí píchat inzulín. Pokud by správně dodržoval návody k použití všech pomůcek, doplatit by musel až 13 000 korun za rok.
Jiří Nachtigal, diabetik:
Po poradě s lékařem tam, kde by to se to dalo trochu ošidit, tak bych byl nucen to malinko ošidit nebo by mi musela pomoci třeba i rodina.
Autor:
Ministerstvo prudké zvyšování doplatků odmítá. Předpokládá, že výrobci půjdou s cenami dolů. Podle propočtu úředníků jsou totiž ceny cukrovkářských pomůcek v Česku velmi nadsazené.
Vlastimil Sršeň, mluvčí, Ministerstvo zdravotnictví:
Veškeré materiály, které dnes hradí zdravotní pojišťovna diabetikům, jsou řádově částky v zahraničí nižší. Čili není důvod, proč stejně jako v ostatních zemích, by se ti dodavatelé nepřizpůsobili těm cenám.
Autor:
Tomu ale diabetici nevěří a volají po další úpravě návrhu. S určitým doplatkem by souhlasili, ale jen symbolickým. Chtěli by, aby všechny jejich pomůcky hradily pojišťovny nejmíň z 90 %.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/211411000100831/
ČT 1
Zdroj: ČT 1