Diabetici mají problémy se zabezpečením pomůcek
Pořádá jej občanské sdružení DiAktiv, které v příštím roce chystá i petici, s níž se chce se svými požadavky obrátit na kompetentní úřady.
"Naše lékařská péče je na světové úrovni, ale bohužel v současné době trend některých pojišťoven sklouzává tak, že diabetici už mají potíže se zabezpečením pomůcek, které jim umožňují žít plnohodnotný život. Zejména ti, kteří si za svou nemoc nemohou, diabetici prvního typu," řekl ČTK předseda sdružení Vlastimil Milata.
Například pacient, který se léčí inzulínovou pumpou, k ní potřebuje další spotřební materiál. "Třeba teflonové kanyly doporučují odborníci měnit každé dva až tři dny. V ČR je pojišťovnou hrazeno 120 kanyl, takže i při výměně jednou za tři dny na pět dnů v roce pacientovi kanyla chybí. Kdyby se zvednul limit řekněme na 140, pacient s nimi vyjde a má prostor i na řešení krizových situací, kdy kanylu musí přepíchnout," popsal Milata.
Problém je i s proužky do glukometrů, které měří hladinu cukru v krvi. "Diabetik sice může dostat až 1000 proužků, ale někteří terénní diabetologové nechtějí mít problémy s pojišťovnou a napíšou diabetikovi jen 400 proužků za rok, protože ty nepodléhají schválení. O těch 600, o něž musejí žádat pojišťovnu, už raději nepožádají a řeknou pacientovi, že si je má sám koupit. Zdá se mi to úplně neskutečné," doplnil Milata. Dodal, že sto proužků stojí 800 korun.
Občanské sdružení DiAktiv chce ve spolupráci se Svazem diabetiků ČR, diabetickou asociací a dalšími orgány usilovat o to, aby se pro život pacientů s cukrovkou nezbytné pomůcky staly zcela dostupné. "Myslíme, že naše požadavky jsou opodstatněné. Jestliže jsme schopni v republice podporovat léčbu narkomanů a dalších závislých lidí, tak léčba inzulínem by měla být také zdarma," řekl Milata.
Do Luhačovic letos přijely dvě stovky diabetiků z Česka i ze Slovenska. Loni se v tuzemsku na cukrovku léčilo přes 825.000 lidí, podle odborníků ale dalších 200.000 lidí o svém onemocnění neví. Ubylo lidí, kterým k léčbě stačila dieta, přibylo těch, kteří musejí užívat léky. Podle Milaty je z celkového počtu pacientů asi deset procent diabetiků prvního typu. Na rozdíl od nich si diabetici druhého typu nemoc způsobují sami nezdravým životním stylem.
ČTK
Zdroj: ČTK