Přeskočit na obsah

Děti potřebují pít častěji a více než dospělí

Děti potřebují pít častěji a více než dospělí. Obvykle ale nemají pocit žízně a na pití zapomínají. Rodiče by proto měli dohlížet, aby jejich potomek přijímal dostatek tekutin. Zejména v teplých dnech, při sportu a na výletech by ho měli k pití pobízet. Nejvhodnější je pro děti čistá voda s trochou sirupu a ovocný čaj. Děti by naopak neměly pít sladké limonády a kolové nápoje.

Udržování rovnováhy u přijímaných tekutin je podmínkou pro správné fungování organismu, tím i pro zdraví, řekla ČTK nutriční terapeutka Dana Růžičková z Poradenského centra Výživa dětí Praha.

U novorozenců tvoří tekutiny až tři čtvrtiny hmotnosti, s věkem se podíl zmenšuje. Větší podíl vody v těle mají chlapci a muži, souvisí to u nich s větším objemem svalové hmoty.

Dětský lékař Josef Zemánek uvedl, že při mírném nedostatku tekutin stoupá tělesná teplota a zhoršuje se výkonnost. Když ztráta přesáhne pět procent, zrychlí se tep a hrozí křeče. Při desetiprocentní ztrátě se objevují halucinace a 20 procent už ohrožuje člověka na životě.

Denně odcházejí zhruba jeden až dva litry vody močí, přes půl litru se odpařuje kůží a téměř stejné množství dýcháním, voda je i součástí stolice. Tyto ztráty je nutno denně nahrazovat. "Dostatečnost pitného režimu zjistíme i podle množství a zbarvení moči. Pokud má moč tmavou barvu, je to známka nedostatku tekutin," řekla Růžičková.

Děti by podle ní měly mít kdykoli přístup k vhodným nápojům. Do školy by jim rodiče měli připravit lahvičku s pitím, aby si pak ve školním automatu nekupovaly sladké limonády. Potřeba tekutin stoupá několikanásobně v horku a při sportu. Dítě se potí a potřebuje doplnit minerály. K tomu jsou vhodné minerálky, ale nejvýše 300 mililitrů za den.

Růžičková doporučila pít v menších dávkách v průběhu dne, ne naráz velké množství tekutin, protože to není dobré pro metabolismus. Dítě by mělo pít, i když žízeň necítí. Pocit žízně je totiž důsledkem nedostatku tekutin a neměl by být prvním, ale posledním varováním.

Více informací na www.vyzivadeti.cz

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…