Přeskočit na obsah

Děti nebudou platit za den v porodnici, dnes vychází novela

Děti dnes narozené nebudou už platit 60 korun za den v porodnici a nebudou platit ani ty, které se narodí později. Dnes vychází ve Sbírce zákonů novela, která tuto povinnost pro novorozence ruší. Při platbě za pobyt se první a poslední den sčítají. Protože za poslední den už novorozenci podle novely platit nebudou, není s čím první den sečíst, tedy ani za ten den nic platit nebudou. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

"Děti, které by byly přijaty za platnosti starého znění zákona a propuštěny za platnosti nového znění zákona, by neměly platit za den, který spojuje propuštění a přijetí," vysvětlil. Když někdo byl přijat v pondělí, nezaplatí nic, uhradí až úterý, středu a čtvrtek, a pak už pátek neplatí, protože to už bude platit novela. Matky za pobyt v porodnici platí, na ně se osvobození nevztahuje.

Novela, kterou prezident Václav Klaus podepsal v úterý, osvobozuje od placení v nemocnici také dárce orgánů, ale jen v souvislosti s péčí, která bezprostředně souvisí s odběrem. Za ostatní zdravotní péči budou platit dál. Touto novelou jsou nově osvobozeni od poplatků také lidé, kteří jsou v ústavní péči proti své vůli a jejich léčbu nařídil soud.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod ČTK řekl, že k začátku července vybraly porodnice za novorozence zhruba deset milionů korun. "Novorozenců bylo přibližně 26.000, průměr na jednoho novorozence tedy činí 380 korun," upřesnil.

Čísla VZP zahrnují podle Roda jen pobyt na novorozeneckém oddělení. Pokud tedy bylo dítě bezprostředně po porodu přeloženo k léčbě do dalšího zařízení, rodiče za ně platili dál, do statistiky se už ale nedostalo. Podle novely nebudou tito novorozenci při přeložení také nic platit.

Cikrt připomněl, že dárci orgánů nebudou platit vyšetření zdravotní způsobilosti k odběru, za samotný odběr ani následnou péči po odběru. Za ostatní zdravotní péči budou platit dál.

Podobně jsou na tom dárci krve, ty už zákon od poplatků osvobodil, ale jen za péči související s odběrem. U zubaře nebo třeba v porodnici platí regulační poplatek i dárce krve.

Novelizace nově zavádí pokutu až 50.000 korun pro lékaři či zdravotnické zařízení, kteří neoprávněně vybírají od pacientů poplatky. I když poskytnou péči hrazenou ze zdravotního pojištění, je řada situací, kdy pacient poplatek nemá dávat, například když lékař neprovede klinické vyšetření a hovoří s ním jen zdravotní sestra.

Pokuty uděluje zdravotní pojišťovna. Pokud některé zařízení opakovaně dostane tuto pokutu, může mu pojišťovna vypovědět smlouvu. Dosavadní pokuty zařízením, která záměrně poplatky nevybírají, se tím nemění.

Zavedení poplatků je součástí vládní reformy financí. Od ledna se platí 30 korun za návštěvu lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Pojišťovna vrátí peníze pacientům částky, které v daném roce zaplatili nad hranici ochranného limitu 5000 korun. Do limitu se ale počítají jen poplatky u lékaře, za položku na receptu a některé doplatky za léky.

Za sedm měsíců roku zaplatili lidé pojištění u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na poplatcích a doplatcích téměř 2,6 miliardy korun. Téměř 1500 překročilo ochranný limit 5000 korun a VZP jim peníze vrátí. U VZP je 6,5 milionu lidí, pokrývá 70 procent trhu. Celkový výběr u desíti zdravotních pojišťoven je o 30 procent vyšší a může činit až čtyři miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…