Přeskočit na obsah

Děti a mladí s celiakií dostanou od VZP příspěvek na dietu

Děti a mladí lidé do 18 let, kteří trpí celiakií, mohou ode dneška do konce roku dostat na bezlepkovou dietu příspěvek 600 korun. Svým klientům ho vyplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). ČTK o tom informoval mluvčí VZP Jiří Rod. Podle něj pojišťovna letos svým klientům s celiakií chce celkem poskytnout 2,5 milionu korun. Není vyloučeno, že na dietu svým pojištěncům přispívají i jiné zdravotní pojišťovny. Další milion chce pak VZP dát do pilotního projektu vyšetřování v Jihomoravském kraji.

Celiakie je vrozená, dědičná porucha vstřebávání. V Česku jí podle expertů trpí každý stý člověk. Jen jeden z deseti o své chorobě ale ví. Nemocní nesnášejí lepek, tedy obilnou bílkovinu. Způsobuje jim chronický zánět sliznice tenkého střeva. Po požití potravin s lepkem se objevují hlavně u dětí průjmy a hubnutí, ale i nesoustředěnost či opožděný růst. Dospělé trápívá stálá únava, poruchy imunitního systému, neplodnost, kožní i psychické problémy či nemoci kostí. Potíže mohou vést až ke vzniku nádorů. Po odstranění lepku ze stravy obtíže obvykle vymizí.

Jedinou léčbu představuje dodržování bezlepkové diety, která je ale poměrně nákladná. Měsíčně tak lidé vydají za vhodné potraviny i o několik tisícovek víc. Pro získání jednorázového příspěvku 600 korun musí klienti VZP doložit potvrzení od lékaře a účet za nákup bezlepkových potravin či surovin za víc než 600 korun, které si pořídil po 1. červenci.

Desetiměsíční pilotní projekt k vyšetřování celiakie začíná dnes ve Fakultní nemocnici Brno. VZP na něj vyčlenila milion. Podle Roda má odhalit pacienty s nespecifickými příznaky či příbuzné nemocných, u nichž se choroba dosud neprojevila. Hned se pak zahájí léčba bezlepkovou dietou. Takzvaný screening, neboli odhalování případných nemocných začne podrobnými dotazníky. Podle jejich výsledků pak lidé podstoupí příslušné diagnostické testy a následnou léčbu dietou. "Pokud se celiakie včas neodhalí, stojí pak léčení pacienta mnohonásobně víc," uvedl ředitel VZP Pavel Horák.

Na ministerstvu zdravotnictví před několika lety začala fungovat pracovní skupina odborníků a pacientů. Doporučovala změny, které měly nemocným usnadnit život. Navrhovala například to, aby zdravotní pojišťovny na bezlepkovou dietu celiakům přispívaly. Členové skupiny zdůrazňovali, že strava bez lepku je jediný možný lék.

Ministr práce Petr Nečas (ODS) ČTK již dříve řekl, že by v budoucnu mohl na pacienty s celiakií pamatovat i zákon o sociálních službách. Nemocní by tak mohli dostávat příspěvky na péči. "Systém je velmi nevlídný k některým specifickým druhům postižení, k rodinám, které se starají například o děti s některými metabolickými poruchami, jako je fenylketonurie nebo celiakie, případně vážné formy cukrovky," řekl ČTK ministr.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…