Přeskočit na obsah

Délka přesčasů zdravotníků se asi zdvojnásobí na 16 hodin týdně

Zdravotníci zřejmě budou moci pracovat přesčas až 16 hodin týdně. Délka práce přesčas by se tak proti současnému stavu prodloužila na dvojnásobek při zachování čtyřicetihodinového pracovního týdne. Změny přináší návrh novely zákoníku práce, který schválil Senát. Předlohu teď posoudí Poslanecká sněmovna.

Předloha vychází z dohody, kterou uzavřel ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) s odbory a zaměstnavateli. Jejich návrh na řešení pracovní doby tak nahradil obsah původní Julínkovy senátorské předlohy a nemění způsob odměňování. Ministr podotkl, že nová pravidla mají platit do roku 2013, neboť do té doby je třeba situaci komplexně vyřešit.

"Návrh z mého pohledu situaci ve zdravotnictví řeší a má šanci projít i v Poslanecké sněmovně," řekl ministr senátorům, byť své původní řešení označil za lepší. Novela je totiž teprve na začátku schvalovacího procesu, neboť Senát může zákony navrhovat jen jako celek.

Julínek jako senátor navrhoval, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin týdně s tím, že by mohli v souladu s platným zákoníkem práce sloužit přesčas osm hodin týdně. Odboráři a nemocnice proti tomu protestovali a chtěli kvůli tomu 5. března stávkovat. V lednu se ale dohodli s Julínkem na tom, že stávka nebude, pokud ministr přistoupí na jejich řešení přesčasů.

Pracovní týden zdravotníků se tak neprodlouží, budou ale moci sloužit dalších osm hodin přesčas. Novela nicméně zdravotníkům umožňuje, aby tuto "další dohodnutou práci přesčas" mohli odmítnout, aniž by jim za to hrozila jakákoliv újma. Na rozdíl od Julínkova návrhu schválená verze nemění odměňování. Ministr chtěl změnit tarifní platy na smluvní, nemocnice by podle něj tak mohly lépe zaplatit kvalitnější lidi. Odbory smluvní platy odmítly. Pokud by podle nich nemocnice nebyly vázány tabulkami, příjmy zdravotníků klesnou.

Odbory podle ministra trvají na velkém množství přesčasové práce proto, že za ně dostávají lékaři více peněz. Místopředseda Senátu Jan Rakušan (ČSSD), původním povoláním lékař stejně jako Julínek, to víceméně potvrdil. Návrh je podle něj naprosto nutný, protože zajistí, že "lékaři dostanou za přesčasy řádně zaplaceno". Výhrady měl odborářský předák a senátor ČSSD Milan Štěch, který nesouhlasil s tím, aby pracovní doba byla delší než 48 hodin týdně včetně přesčasů, dohodu ale respektuje.

Novela podle Julínka řeší současnou situaci ve zdravotnictví, kde se kvůli lékařským přesčasům obchází zákoník práce. Lékaři sice stanovený počet hodin vyčerpali mnohde už v prvních měsících loňského roku, pracovali ale dál. Zdravotnická zařízení na přijetí dalšího personálu totiž neměla peníze. Pokud lékaři měli vedle pracovní smlouvy dohodu na hodiny přes limit, nebylo možné podle ministra kontrolovat dodržování bezpečnosti práce a povinných přestávek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…