Přeskočit na obsah

Děkujeme odcházíme: Lékaři si poprvé platí kampaň

Lékaři žádají  garanci platů ve výši 1,5-3 násobku průměrné mzdy v České republice a zrušení stávajícího postgraduálního vzdělávání. Pokud se tak nestane, lékaři podají hromadné výpovědi.

Požadavky lékařů by stály státní rozpočet zhruba tři miliardy korun. „To je pouze zlomek peněz, které českým zdravotnictvím ročně protečou,“ říká předseda LOK-SČL, Martin Engel.

Navýšit základní příjem lékařů v nemocnicích požadoval LOK již na jaře před parlamentními volbami. Po volbách vláda lékařům oznámila, že jejich tarifní platy naopak klesnou až o 50 procent.

V tuto chvíli má LOK podporu převážně v malých nemocnicích, kde je připraveno k odchodu 70 procent zaměstnanců. Nejaktivnější jsou nemocnice na Vysočině, výzvu podepsala většina lékařů ze všech nemocnic v kraji. Fakultní nemocnice v Praze akci příliš nepodporují. Vůbec nejmenší ohlas je podle Engela ve FN Motol.

V následujících 13 týdnech, které zbývají do konce roku, navštíví tým lékařů celkem 65 nemocnic. Budou přesvědčovat nerozhodnuté kolegy, aby se připojili k výzvě také oficiálně. Součástí týmu bude předseda LOK Martin Engel, internistka z nemocnice Havlíčův Brod Šárka Drinková,  anesteziolog z nemocnice Karlovy Vary Petr Igaz  a Pavel Vávra, internista z nemocnice Nové Město na Moravě.  Tuto lékaři budou přesvědčovat své nerozhodnuté kolegy, aby se do akce zapojili.  

Lékaři se mohou připojit k akci na webu www.dekujeme-odchazime.cz pomocí registrace. Akci podpoří tím, že dají organizátorům akce plnou moc vyjednávat jejich jménem.

Na požadavky LOK-SČL vláda nemá v rozpočtu vyčleněné žádné finance. „Chápu, že je finanční motivace pro zdravotníky klíčová a že si zaslouží mnohem lepší platy. Příští rok ale opravdu více peněz pro lékaře nenajdeme,“ uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Také první náměstek MZ, Vladimír Pavelka otevřeně říká, že se lékaři lepších podmínek v tuto chvíli nedomohou.

"My jsme jako lékaři sloužili stovky hodin a bylo nás podstatně méně. Dnes počet lékařů podle statistik pořád narůstá. Kde jsou, to já nevím. Cesta k lepšímu zdravotnictví spočívá v efektivnějším nakládání s lidskými zdroji. Bude potřeba se podívat na personální vybavení pracovišť," uvedl v nedávném rozhovoru pro Medical Tribune.

LOK-SČL namítá, že financí je v systému zdravotnictví dost. „Stát by mohl ušetřit miliardy, pokud by změnil současnou špatnou lékovou politiku. Další zdroje peněz lze hledat v úsporách při nákupu zdravotnického materiálu, přístrojů a při stavbě a rekonstrukci budov ve zdravotnictví.“

Jednání odborů s ministerstvem zdravotnictví zatím pokaždé zkrachovalo. Polští lékaři v roce 2007 uspěli se svými požadavky na vyšší platy také díky profesionálním vyjednavačům, kteří jim pomohli jednat s vládou o jejich požadavcích.

DÁLE ČTĚTE:

Lékaři chtějí vyšší plat a přitvrzují

(ivb)

 

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…