Děkovali, neodešli, neprodělali
Obývací pokoj dvaačtyřicetileté doktorky Šárky Drinkové zdobí malá soška Michelangelova Davida. Internistka havlíčkobrodské nemocnice ji dostala za statečnost. Podle Lékařského odborového klubu se nebála riskovat kariéru a postavila se ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) podobně jako kdysi David Goliášovi.
Doktory na Vysočině Drinková burcovala k exodu natolik umně, že hromadnou výpověď jich nakonec podaly tři pětiny (nejvíce v republice), a stala se tak jednou z hvězd protestní kampaně. Ta byla nicméně úspěšná i sama o sobě. Děkovalo a odcházelo na 3800 lékařů. A kdyby se nakonec odbory s vládou nedohodly na zvýšení platů, čekal tuzemské zdravotnictví loni v březnu kolaps.
"Lékaři odcházeli od novorozenců v inkubátorech a nebyla za ně náhrada," vzpomíná s odstupem času Heger, proč přistoupil na požadavky nespokojených doktorů, i když je označoval za vydírání. A dodává: "Zachránil jsem krajské zdravotnictví." Kde jsou lidé zodpovědní za ministrovo těžké spaní dnes?
Odborový profík
Až na Drinkovou, která stejně jako 95 procent protestujících lékařů výpověď na poslední chvíli stáhla a vrátila se na své původní místo, se rok po odborové akci už nikdo z jejích lídrů práci ve špitále naplno nevěnuje.
Ze zarputilého předsedy Lékařského odborového klubu (LOK) a pražského radiologa Martina Engla se stal poté, co ho natruc nevzali zpět na pražské Královské Vinohrady, placený odborový předák.
"Trochu mi to chybí. Nadevše jsem si ale vytkl splnění memoranda. Chci dotáhnout do konce, co jsem začal," stýská si po lékařském povolání Engel a do budoucna se k němu chce vrátit. Zatím žije z platu, který mu z příspěvků od svých členů vyplácí LOK. "Mám o něco méně, než bych si vydělal v nemocnici," mlží a přesnou částku odmítá prozradit.
Jeho druh ve zbrani Miloš Voleman si zase nechal původní místo chirurga ze zdravotních důvodů jen na zkrácený úvazek a více se angažuje v LOK a v České lékařské komoře.
Vávra lečí mrazem
A další dva "Davidové", tedy lékaři ocenění za protesty stejně jako Drinková? Burcování v nemocnicích pověsili na hřebík a pokoušejí se prorazit v privátní sféře.
Pavel Vávra z Vysočiny si k původním úvazkům v nemocnici v Novém Městě na Moravě a v poliklinice ve Žďáru nad Sázavou přibral vlastní kryocentrum, kde léčí pacienty mrazem.
Slovák Peter Igaz zase odešel z karlovarské nemocnice nedlouho po protestech na vlastní žádost do privátní ambulance praktického obvodního lékaře v Horním Slavkově a do špitálu na gastroenterologii dochází jen externě.
Kdo se naopak po protestech dokázal štědře odměnit, byl Englův souputník při vyjednáváních s vládou, prezident České lékařské komory Milan Kubek. Od Nového roku mu sjezd komory zvýšil takzvané měsíční náhrady za ztracený čas o celou třetinu na 96 tisíc korun. A to vedle práce v profesním sdružení pracuje ještě jako soukromý angiolog.
Ostatní tahouni kampaně se svezli na vlně, kterou sami zvedli. "Došlo k jednorázovému, ale nejvyššímu navýšení lékařských platů v novodobé historii. Kdyby protest neproběhl, došlo by naopak k jejich snížení," hodnotí výsledky nátlakové akce Kubek.
"Loni jsem dostala přidáno osm tisíc korun hrubého měsíčně," prozrazuje Drinková. A jen o trochu méně si polepšil i Voleman, ještě s plným úvazkem dostal šest a půl tisíce. Kromě toho se mu také zvedly -podobně jako Kubkovi - náhrady za práci odvedenou v České lékařské komoře.
A jak Vávrovi vynáší kryokomora? "Finančně jsem na tom asi stejně. Kryocentrum vyžadovalo velkou počáteční investici s návratností v řádu deseti až patnácti let," tvrdí buřič z Vysočiny. A řeči, že si chtěl kampaní "Děkujeme, odcházíme" udělat jen reklamu na svůj ledový byznys? "To mě opravdu baví. Připravoval jsem to centrum už rok před kampaní," oponuje.
Další ultimátum
Do další kampaně za vyšší doktorské platy by už prý Vávra znovu nešel. Není ale vyloučené, že odbory zanedlouho právě k dalším bojům zavelí. Mezi lékaři to totiž stále vře. "Spokojený nejsem vůbec. Myslel jsem, že když podepíšu s vládou dohodu, bude platit," stěžuje si Engel. Čas tentokrát ministrovi zdravotnictví dává do konce dubna. Pak nevylučuje ani "Děkujeme, odcházíme II".
Podle odborového předáka vláda dostatečně neplní body dohodnutého memoranda, jako je třeba zavádění důsledných protikorupční opatření, aby ze zdravotnictví zbytečně neutíkaly peníze. Hned v první řadě jde ale zase o platy. Ty se totiž měly podle podepsaného memoranda v letošním roce zvýšit o dalších deset procent. Nakonec však lékaři dostali kvůli špatné hospodářské situaci jen 6,25 procenta, a to ještě ne všude.
Ke zvýšení mezd podle odborářů nedošlo hlavně v krajských nemocnicích. Heger se ale brání, že je tam poslal: "V nemocnicích řízených ministerstvem jsme přidání zdravotníkům mohli nakázat, ale v krajích to závisí na spolupráci s hejtmany." S odbory se prozatím dohodl na provedení namátkového šetření, které ukáže, kam se peníze na mzdy poděly. Odezva z krajů je prý ale zatím téměř nulová.
---
Jak skončili buřiči v bílých pláštích
Martin Engel Lídr protestní kampaně a předseda Lékařského odborového klubu (LOK) se jako jeden z mála nemohl vrátit na své původní místo. Z radiologa pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se proto stal placený odborový předák. Finančně zůstal zhruba na svém. LOK mu prý vyplácí jen o něco nižší mzdu, než jakou by dostal ve špitále.
Práci Englovi nabízel mimo jiné středočeský hejtman David Rath (ČSSD), zpět ho později lákala i vinohradská nemocnice. Neúspěšně. Nejdříve chce dotáhnout do konce tažení za vyšší platy.
Miloš Voleman Druhý muž LOK dostal na rozdíl Engela po skončení akce "Děkujeme, odcházíme" své místo chirurga ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady zpět. Díky memorandu, které pomohl vyjednat s vládou, si polepšil o 6500 korun měsíčně. Ze zdravotních důvodů se ale rozhodl krátce nato v nemocnici zůstat jen na částečný úvazek.
Jeho současný tarifní plat činí 20 340 korun, s osobním příplatkem, příplatkem za riziko a s dalším přidáním od ledna 2012 (dostal 1200 korun) má 26 690 korun hrubého. Kromě toho se věnuje práci v LOK a České lékařské komoře. Za to pobírá náhrady ve výši 400 korun za hodinu.
Milan Kubek Prezident České lékařské komory během protestní akce nic neriskoval. Přestože se po Engelově boku účastnil většiny jednání na ministerstvu i jinde, boj o vyšší doktorské platy se ho přímo netýkal - už léta ho živí práce v komoře a soukromá lékařská praxe. Nakonec si nicméně polepšil více než sami doktoři. Komora mu od Nového roku zvedla odměny o třetinu a bere 96 tisíc korun měsíčně.
Šárka Drinková Koordinátorka LOK na Vysočině se po skončení protestu vrátila na své původní místo na interním oddělení v Nemocnici Havlíčkův Brod. Ihned poté si podobně jako další lékaři přilepšila o 8000 měsíčně, a její základní plat tak dosáhl 36 650 hrubého. V současné době bojuje za to, aby doktoři na Vysočině dostali přidáno i letos. Slíbené peníze se k nim údajně zatím nedostaly.
Pavel Vávra Další lékař z Vysočiny rozjel po ukončení akce "Děkujeme, odcházíme" vlastní kryocentrum, kde léčí pacienty mrazem. Vedle toho si nicméně ponechal i původní zaměstnání. Dva dny v týdnu pracuje jako praktický lékař u své matky na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, tři dny v týdnu jako internista v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Tam si loni díky protestní akci přilepšil zhruba o pět tisíc korun měsíčně a jeho základní mzda se vyhoupla přibližně na 24 tisíc hrubého. V boji za vyšší platy doktorů už se neangažuje.
Z čela odborů se po protestní kampani stáhl. Peter Igaz Bývalý koordinátor Lékařského odborového klubu v Karlovarském kraji nedlouho po protestech odešel na vlastní žádost z Karlovarské krajské nemocnice a začal se věnovat práci praktického lékaře pro dospělé v Horním Slavkově. Do špitálu na gastroenterologii údajně dojíždí jen dvě dopoledne v týdnu jako externista. Ve vedení LOK už se neangažuje. O tom, jak se mu vede, se ale s TÝDNEM odmítl bavit.
Týden
Zdroj: Týden