Přeskočit na obsah

David: Zahraniční léčebny mají dvakrát více personálu než české

Západoevropské psychiatrické léčebny mají podle ředitele léčebny v Praze - Bohnicích Ivana Davida dvakrát více pracovníků než české. Zdvojnásobení počtu pracovníků by si podle něj vyžádalo 350 až 400 milionů ročně, řekl dnes novinářům. Na odděleních v zahraničí působí například více ošetřovatelů a jejich úkoly jsou lépe rozděleny.

"Větší počet pracovníků znamená pro pacienta menší riziko," řekl David. Za smrt mladé ženy, která 14. dubna zemřela v léčebně, však podle něj nedostatek pracovníků nemůže. Pacientka se udusila vlastními výkaly, které si údajně v nestřeženém okamžiku strčila do úst. "V tomto případě by se to nezměnilo, i kdyby kolem stálo více lidí," míní ředitel léčebny. Podle Zbyňka Svadby z Občanské komise za lidská práva pobývala mladá žena řadu dní v síťovém lůžku.

O více než 40 pacientů se na oddělení, kde pacientku léčili, starají obvykle tři až čtyři sestry a dva lékaři, popisoval David. Tento poměr se ale mezi jednotlivými odděleními léčebny liší. Podle platných tabulek, které určují počet personálu, má bohnická léčebna nadbytek lékařů, chybí jí však diplomované sestry, konstatoval ředitel. Tyto tabulky však podle něj neodrážejí reálnou potřebu. Stěžoval si také na to, že zdravotní pojišťovny nechtějí opakovaně léčebnám zvýšit úhrady za poskytovanou zdravotní péči.

Nedostatek kvalifikovaného personálu podle Davida trápí především mimopražské léčebny. Vzhledem k malému počtu peněz není psychiatrie pro mladé lékaře příliš atraktivní, dodal.

Někteří odborníci upozorňují na to, že při větším počtu pracovníků by léčebny mohly méně používat omezující prostředky, jakými jsou například síťová lůžka. Ve Velké Británii se místo nich používají speciální chvaty. "Mluvil jsem s pacienty, kteří by raději, než by je někdo zalehl či přikurtoval, byli v síťovém lůžku," uvedl ředitel psychiatrické léčebny v Dobřanech Vladislav Žižka.

Prezident Asociace hodnotitelů standardů kvality sociálních služeb Pavel Novák se naopak domnívá, že řada lidí je v síťových lůžkách zbytečně. "Každý člověk komunikuje určitým způsobem, gestikulací či posunky," vysvětlil již dříve. Velké ústavy by se podle něj měly rozdělit na menší komunitní zařízení.

Psychiatrické léčebny mají v Česku celkově 10.000 lůžek a poskytují 83 procent péče o duševně nemocné. V Bohnicích mají zhruba 99 procent všech lůžek obsazených, na některých odděleních dokonce i mírně přes 100 procent. Podle Davida zde ale pobývá asi čtvrtina pacientů, kteří by zde nemuseli být a které by měly převzít ústavy sociální péče.

Co se týče výdajů na psychiatrii v rámci zdravotnických rozpočtů, je Česko na předposledním místě v Evropě, hůř je na tom jen sousední Slovensko. Přitom se v Česku počet pacientů psychiatrických ambulancí zvýšil za posledních deset let o třetinu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…