David Rath - Jsem teď blanický rytíř
Je pravda, že vám teď Jiří Paroubek doporučil, abyste se trochu zklidnil a příliš veřejně nevystupoval?
Když byl u moci Topolánek, tak byl samozřejmě každý ostrý jazyk, každý kritik, který se do něj a jeho vlády nebál jít hlava nehlava, u sociální demokracie hrozně vítaný. V okamžiku, kdy Topolánkova vláda padla a přišel místo něj Jan Fischer, tak se situace diametrálně změnila. Najednou přestala být v sociální demokracii poptávka po bojovnících. Jsou prostě typy lidí - a teď to berte s nadsázkou - pro válku a jsou lidé do klidné, mírové doby.
Takže vy jste teď trochu takový sociálnědemokratický "blanický rytíř"?
Myslíte, že teď spím a vstanu, až bude sociální demokracii nejhůř?
Podle toho, co říkáte, to tak vypadá.
Taky se to tak dá převyprávět. Já to ale vnímám celkem racionálně a pozitivně.
Takže jste dostal jasný signál od Jiřího Paroubka, že se teď máte mírnit?
My jsme o tom s Jiřím Paroubkem samozřejmě hodně mluvili a on mi řekl, "teď se soustřeďte zase více na zdravotnictví a na svůj kraj a ne na ten široký záběr opozičního politika, který je jeden den schopen rozsekat na nudle nákup obrněných transportérů a druhý den státní rozpočet nebo likvidaci ekologických škod". Lidi mají na jednu stranu konflikty rádi a přitahují je a rádi se na ně dívají, ale na druhou stranu nemají rádi ty, kteří se těch konfliktů účastní. Hodně lidí má v oblibě tvrdý box, ale už nemá rádo boxery, protože jsou podle nich moc brutální. Ale na druhou stranu v politice nemůžou být přece všichni stejní. To by byla hrozná nuda, kdybychom všichni mluvili uhlazeně a diplomaticky. Vše má ale svůj správný čas a místo.
Pro některé lidi jste ale stále zosobněním a teď cituji, "cynismu, arogance a vulgarity české politické scény". To si aspoň myslí lidé, kteří se podepsali pod petici s názvem Kraj bez Ratha.
Žijeme v demokracii. Každý má právo dělat petice nebo za něco demonstrovat. Jediné, co mě na tom zaráží, je to, že ten student, který to sdružení založil, myslím, že se jmenuje Daniel Truxa, je člověk, který založil i hnutí Ano raketové základně v Brdech. S radarovou základnou moc neuspěl, tu naštěstí v Brdech mít nebudeme, tak si našel jiný džob. Trošku to na mě budí dojem, že to je takový profesionální "sdruženář". Pochybuju, že by na ty akce proti mně dával pan Truxa své těžce našetřené peníze. On bude pravděpodobně bojovat proti nebo pro něco podle toho, kdo mu za to zaplatí. To zase není tak úplně špatný byznys.
ČSSD si prý ale také nechává vyrábět webové stránky proti svým protivníkům. Například proti ODS, Topolánkovi, TOP 09 nebo Zemanovi.
Jestli jste si všiml, tak já to nekritizuju. Jenom to konstatuju. Každý se živí nějakým způsobem. Někteří studenti chodí roznášet noviny a někteří jsou profesionální "sdruženáři". Je to jejich věc.
Co ale říkáte na to, že podle průzkumu oblíbenosti hejtmanů, který zveřejnila společnost Sanep, jste ten úplně nejméně oblíbený.
Já jsem se nikdy nechtěl účastnit nějakých dostihů v popularitě. Populárních politiků, kteří jeden den byli nejoblíbenější a druhý den je všichni nenáviděli, jsme měli spoustu.
V ČSSD se na takové průzkumy hodně dá, ne?
Já myslím, že Jiří Paroubek takové průzkumy bere s určitou rezervou. Druhá věc je, že se musíte také ptát, kdo ten výzkum dělá. Já trochu s nadsázkou říkám, že více věřím agentuře brouka Pytlíka, která moji popularitu změřila asi jen na 5 %, než agentuře Sanep, která tvrdí, že ji mám okolo 27 %. Vždyť je to jen internetový průzkum. Při něm se může pracovník ODS z Jánského vršku vydávat za osmnáctiletou slečnu z Kutné Hory. Průzkum veřejného mínění, aby měl nějakou relevanci, tak se musí dělat podle nějakých standardizovaných metod.
Možná k vaší údajné nepopularitě přispívá i vaše působení ve Středočeském kraji. Média i opozice kritizují, že jste si stranickou poslušnost svých kolegů zajistil jakýmisi čtyřmilionovými směnkami. To nezní příliš demokraticky.
Vemte si, že když nějaký náš politik přeběhne do jiné strany, tak bychom přišli o nemalé prostředky, které ČSSD investovala do jeho volební kampaně. A není pravda, že to je nedemokratické. Vždyť máme hlasování v klubu. Tam se hlasuje svobodně. Má-li politická strana něco prosadit, tak si nejdřív musí říct vnitrostranicky, co chce prosadit, dohodnout se na tom, a pak to musí všichni hájit.
Ta demokracie ale pak funguje jenom na vašem stranickém klubu. Při hlasování v zastupitelstvu už neexistuje.
To tak je.
A myslíte si, že by tento systém byl vhodný pro sociální demokracii také na celostátní úrovni, i pro poslance?
Mně jako vhodný připadá, ale nevím, jestli tak bude připadat mým kolegům, protože vím, že to budí docela odpor. Atmosféra k tomu byla nakloněna, když tady byli přeběhlíci. Dnes, když už jsme v jiné situaci a není to vnímáno tak naléhavě, tak si myslím, že by to neprošlo.
Možná jste některé vaše zastupitele pomocí těch směnek donutili i ke spolupráci s komunisty. ČSSD by bez jejich podpory ve středních Čechách nevládla.
My se musíme dostat na začátek. My jsme ODS i komunistům dali otázku, za jakých podmínek by tolerovali vítěze voleb čili menšinovou sociálnědemokratickou vládu. Zatímco KSČM o tom začala seriózně uvažovat, tak Petr Bendl prohlásil, že se vůbec o nějaké toleranci bavit nebude. "Jediné, o čem jsem ochoten se bavit, je velká koalice a to za předpokladu, že já - Petr Bendl - budu hejtmanem." Co na něco takového můžete říct? Bendl se projevil jako takový zaseklý oslík a to, prosím, neberte jako nadávku, on se těma nohama zasekl a nechtěl se hnout ani o píď a pořád říkal - jako ten oslík - "já chci být hejtmanem". S takovým trucovitým dítětem je těžko se dohodnout.
A myslíte si, že by ČSSD mohla podobným způsobem spolupracovat s komunisty i na celostátní úrovni?
Já si nemyslím, že ještě nazrála doba, abychom šli s KSČM do vládní koalice, a to jak na úrovni krajů, tak na úrovni státu. Za pět nebo za deset let může být situace jiná. Pokud bychom se ale dostali do situace, že by tady byly jenom dva subjekty, s pomocí kterých by po případných vítězných volbách ČSSD mohla sestavit vládu - ODS a KSČM - tak bych hlasoval pro menšinovou vládu ideálně s tolerancí napříč politickým spektrem a v krajním případě s podporou KSČM.
Další kritika. Jako hejtman jste už stačil poslat 60 milionů na školu v Hostivicích, kde bydlíte. To nepůsobí jako nestranné rozdělování veřejných peněz.
Já mám trochu smůlu v tom, že to, co můj předchůdce dělal standardně a nikoho to nezajímalo - typickým příkladem je úplně zbytečný obchvat Lán, kde pan Bendl bydlí a který stál 300 milionů - tak mně je nespravedlivě vyčítáno. Já se totiž snažím takovým nesmyslům vyhnout.
Podle některých starostů jsou ale peníze na středočeské školy potřeba jinde víc než právě v Hostivicích.
Nejvíc je potřeba rozšířit školy na Prazevýchod a Praze-západ. Hostivice jsou nejvíce se rozvíjející město v této oblasti. Počet obyvatel se tam za poslední roky zvýšil asi o 20 nebo o 30 % a děti tam nemají kam chodit do školy. Já všem starostům říkám, že když bude některé město ve stejné situaci jako Hostivice, tak dotaci dostane také. Do dneška se mi nepřihlásil jediný starosta z Prahy-západ ani východ.
A další věc, která se vaším kritikům nelíbí, je, že v situaci, kdy je potřeba šetřit každou korunu, jste teď utratil 17 milionů za historickou knižní malbu. Prý to je nezodpovědné plýtvání penězi během krize, kdy nejsou peníze na důležitější věci.
Takovýchto unikátů z 15. století, jako je tato malba, se moc nezachovalo. Taková věc se neprodává každý měsíc nebo rok. Někdo říkal, že k tomu dochází jednou za století. Tudíž debatovat o tom, že by se to mělo koupit, až nebude krize, znamená, že Česká republika nic takového už mít nebude. A další věc je, že kdyby to někdy Česká republika chtěla prodat, což nepředpokládám, tak to prodá mnohem, mnohem dráž. A vemte si, že Petr Bendl za přibližně stejné peníze každý rok pořádal takový spektakulární cirkus - Pochod na Karlštejn, který stál okolo 10 milionů korun. Já jsem tento cirkus zrušil a za ušetřené peníze koupil tuto cennost. Kdo z nás je lepší hospodář s veřejnými prostředky?
A co když ještě podle toho obrazu najde David Rath ukrytý poklad, jak jste o tom mluvil v jednom z rozhovorů, to by se pak ta investice teprve vrátila.
(smích) Proč ne. Matoušův kód nám opravdu může prozradit cestu k pokladu. Ústřední postavou obrazu je totiž hofmistr Matouš. My když jsme se na to dívali s odborníky na středověk, tak oni říkali, že to není obyčejný obraz. Dříve se kreslily spíše náboženské motivy a vzhledem k tomu, že to pravděpodobně vzniklo na zakázku nějakého bohatého kutnohorského šlechtice nebo měšťana, který měl jako hofmistr na starosti dohled nad výrobou stříbra, tak není vyloučeno, že autor do obrazu zakódoval nějakou mapu. A to je také inspirace pro různé hledače pokladů, ať už amatérské nebo profesionální. Najděte ho!
Já si nemyslím, že ještě nazrála doba, abychom šli s KSČM do vládní koalice. Ale za pět nebo za deset let může být situace jiná.
David Rath
1965
- po studiu na LFUK V Praze, práci v IKEMU a FN Motol se stal prezidentem České lékařské komory
- v letech 2005-6 působil jako ministr zdravotnictví ve vládě premiéra Jiřího Paroubka
- jako člen ČSSD a lídr její pražské kandidátky se stává poslancem sněmovny
- od listopadu 2008 hejtman Středočeského kraje
Instinkt, Milan Šíma
Zdroj: Instinkt,