Datové schránky budou povinni používat i někteří lékaři
Na otázky Medical Tribune odpovídá právník Libor Štajer, www.kmvs.cz
Jakou hlavní změnu přinášejí datové schránky od 1. listopadu zdravotníkům?
Hlavní změnou je to, že orgány veřejné moci (státní orgány, orgány územních samosprávných celků, zdravotní pojišťovny, finanční úřady, samosprávné komory zřízené zákonem) budou od 1.11.2009 povinně komunikovat mimojiné s právnickými osobami zapsanými do obchodního rejstříku (např. s.r.o., a.s.). Těmto subjektům byla totiž datová schránka zřízena automaticky, ze zákona, nejpozději dnem 1.11.2009 aktivována a tyto subjekty ji budou muset používat, tj. minimálně ji pravidelně (vzhledem k účinkům spojeným s doručením se doporučuje minimálně 1x za 10 dní) kontrolovat. Upozornění na příchod zprávy do datové schránky si lze nastavit jako zaslání zprávy na e-mail (zdarma) či pomocí sms na mobilní telefon (za cenu účtovanou operátorem).
Pokud je lékař OSVČ, tak je pro něj datová schránka dobrovolná a bude mu zřízena na jeho žádost. Pokud tento subjekt bude mít datovou schránku zřízenu, je orgán veřejné moci povinen ji v komunikaci s ním používat (orgán veřejné moci si bude vždy dopředu zjišťovat, zda daný zdravotník má či nemá datovou schránku zřízenu).
Datovou schránku je možné v současné době používat v komunikaci vůči orgánům veřejné moci, od 1.7.2010 v plném rozsahu i pro komunikaci mezi veškerými subjekty, i fyzickými osobami a právnickými osobami navzájem.
Jak ovlivní nástup datových schránek každodenní život soukromých lékařů ve srovnání s lékaři z nemocnic?
- soukromý lékař, OSVČ, který nemá datovou schránku zřízenu na vlastní žádost, nebude nástupem datových schránek jakkoliv ovlivněn. Pokud ji tento lékař má dobrovolně zřízenu, je třeba její obsah dnem 1.11.2009 minimálně začít kontrolovat (vzhledem k účinkům spojeným s doručením se doporučuje minimálně 1x za 10 dní) a dále lze doporučit obsah doručených zpráv ukládat mimo datovou schránku, např. na pevný disk, neboť doručená datová zpráva bude automaticky po 90 dnech od jejího doručení smazána;
- lékaři, kteří svoji činnost provozují prostřednictvím právnické osoby zapsané do obchodního rejstříku (např. s.r.o., a.s.) a jsou jejím statutárním orgánem (jednatelem, členem představenstva apod.) či tzv. pověřenou osobou (tj. bylo jim statutárním orgánem dané právnické osoby zřízeno právo přístupu do datové schránky), jsou nástupem a aktivací datových schránek dotčeni nejvíce, neboť patří mezi subjekt, kterým byla nejpozději dnem 1.11.2009 datová schránka aktivována a jsou povinni ji používat (včetně doporučení uchovávat si obsah datových zpráv) v komunikaci vůči orgánům veřejné moci;
- lékaři, kteří nejsou v postavení žádného z výše uvedených subjektů (tj. např. jsou zaměstnanci státní nemocnice) nejsou nástupem datových schránek jakkoliv dotčeni.
Přinesou datové schránky zdravontíkům spíše ulehčení práce? Usnadní se podle Vás lékařům a nemocnicím například komunikace se zdravotními pojišťovnami?
Usnadnění komunikace mezi příslušnými subjekty, ušetření času a finančních prostředků, to jsou hlavní cíle zavedení institutu datových schránek. Nakolik se dané cíle podaří v praxi naplnit, ukáže teprve čas a praxe a jak velké usnadnění zejména ve vztahu ke zdravotním pojišťovnám může tento institut přinést, si opravdu v tuto chvíli netroufám odhadnout.
Na jaké aspekty si mají zdravotníci v prvních týdnech nového komunikačního procesu dát pozor?
Pokud zdravotníci patří do skupiny tzv. povinných subjektů, tj. jak uvedeno výše, jedná se zejména o právnické osoby zapsané do obchodního rejstříku, či si nechali/nechají datovou schránku zřídit dobrovolně, doporučuji v tuto chvíli zejména:
- ověřit si, zda se datová schránka stala dnem 1.11.2009 aktivní, tj. zda se skutečně do datové schránky pomocí přístupových údajů dostanou, v opačném případě kontaktovat zřizovatele datových schránek Ministerstvo vnitra - www.mvcr.cz. Podrobnější informace i co se datových schránek týče, jsou k dispozici na adrese www.datoveschranky.info.
- začít si pravidelně kontrolovat (vzhledem k možným zákonným důsledkům lze doporučit nejméně 1x za 10 dní) její obsah, a to buď prostřednictvím přihlášení se do ní či si zaktivovat službu, kdy e-mailem (bezplatně) či formou sms (za cenu účtovanou operátorem) bude zasíláno upozornění na to, že do datové schránky byla doručena zpráva;
- obsah doručených zpráv ukládat mimo datovou schránku, např. na pevný disk, neboť doručená datová zpráva bude automaticky po 90 dnech od jejího doručení smazána.
Zdroj: www.tribune.cz