Přeskočit na obsah

Darujete orgány? Dostanete náhradu až 24 tisíc

Čekají rok, dva, někdy i déle.

Zrovna v tuhle chvíli v Česku doufá, že jejich vlastní nefunkční ledviny nahradí orgány z těla někoho jiného, 684 lidí. A to přes to, že všichni okolo mají ledviny dvě.

I na to, že žít jen s jednou a tou druhou někomu vrátit plnohodnotný život, upozorňuje dnešní Světový den ledvin.
Zvýšit počet darovaných orgánů by ovšem brzy mohl i novelizovaný transplantační zákon.

"Úprava řeší otázku odběru orgánů od zemřelých dárců – cizinců. V současné době je totiž v ČR prakticky nemožný. Ačkoliv cizinec může být u nás zařazen na čekací listinu, není možné, aby naopak jeho orgány, pokud v ČR zemřel, byly použity k transplantaci," vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

U definitivního selhání ledvin je přitom transplantace nejvýhodnější léčbou, i když pomineme nepříjemnosti, které s sebou nese dialýza, na niž musí pacient chodit třikrát týdně. Zatímco za transplantaci pojišťovna zaplatí v prvním roce 450 tisíc,vdalším 80 tisíc a následně jen 40 tisíc korun, roční náklady na dialýzu jsou o třetinu vyšší – jde o více než 670 tisíc korun.

Motivace pro rodinu

Zákon přinese i další novinku – živí dárci totiž dostanou kompenzaci až do výše průměrného platu, tedy do 24 tisíc korun.

"Rozhodně nejde o žádný ceník orgánů. Je to náhrada za ušlou mzdu a další náklady, která je v jiných státech běžná," upozorňuje ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský.

Nově také dostane rodina zemřelého dárce příspěvek 5000 korun na pohřeb.

"Opatření směřuje k rodinám zemřelých, které často bezdůvodně odmítají, aby se jejich zemřelý příslušník stal dárcem orgánů, i když tato osoba sama svůj nesouhlas za svého života předepsaným způsobem nevyjádřila," uvádí Vlastimil Sršeň.

Koordinační středisko transplantací nyní navíc po vzoru Španělska školí odborníky, kteří pomohou s vyhledáváním potenciálních dárců. Například v Portugalsku podobný program zvýšil počet transplantací o 30 procent.

Šance na nové plíce

Větší naději by nyní navíc měli mít i pacienti, kteří čekají na nové plíce. Těch je u nás okolo 40, až třetina se ale operace nedožije.

Motolská nemocnice, která jako jediná u nás tento typ transplantace provádí, bude používat novou metodu, která dovolí transplantovat i ty orgány, které dosud lékaři museli odmítnout. Dosud byla použitelná pouze pětina.

"Umožní vyjmutý orgán podrobně vyšetřit a případně i vyléčit, a tedy zcela zásadně zlepšit a obnovit jeho ztracenou funkci," řekl ČTK Robert Lischke z chirurgické kliniky.

Statisíce pacientů

V Česku teď učí Aliho Niaze transplantovat rohovku profesor Martin Filipec. Ten už se o své znalosti podělil s tamními lékaři v Afghánistánu, operoval v Keni či Venezuele a v Čechách založil Evropskou oční kliniku Lexum.

Proč je v těchto asijských zemích takový problém se slepotou?

"Mám zkušenosti ze sousedního Afghánistánu. Důvodem rohovkové slepoty v těchto zemích je slabá oční péče, neléčená alergická onemocnění a infekční vředy rohovky. Jde o statisíce pacientů. Navíc je v zemích jako Pákistán velký problém s dárcovstvím," vysvětluje Martin Filipec.

Nyní by se možná situace mohla zlepšit. "V Pákistánu platínový zákon, podle něhož je možné nejen použít oči mrtvých dárců pro transplantaci, ale také je systematicky shromažďovat v tkáňové bance," vysvětluje Petra Procházková, jejíž občanské sdružení Berkat za projektem stojí.

Ve vedlejším Afghánistánu tkáňovou banku zákony neumožňují. A jak se Ali Niaz dostal právě k návštěvě Česka? V pákistánských horách totiž od roku 2006 funguje česká nemocnice, kterou založila bývalá horolezkyně Dina Štěrbová, která také Aliho cestu k nám finančně podpořila.

Kdo může darovat ledvinu a jaká je úspěšnost operací?

Čtěte na třetí straně dnešní přílohy Deníku Můj životní styl.

---

Jak často se podaří zachránit život

Alespoň jeden rok po zákroku žije po transplantaci ledviny a 95 procent

pacient po transplantaci jater 90 procent

pacient po transplantaci srdce 85 procent

pacient po transplantaci plic přibližně 80 procent

pacient 70 procent

pacient s transplantovanými játry žije více ne deset let po zákroku.

_


Játra IKEM Praha CKTCH Brno

Plíce TC Motol Praha

Srdce IKEM Praha CKTCH Brno

Ledviny IKEM Praha Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie CKTCH Brno Transplantační centrum (TC) Motol TC Ostrava TC Olomouc TC Plzeň TC Hradec Králové

Slinivka břišní včetně Langerhansových ostrůvků IKEM Praha
V Rakousku a některých dalších západních zemích lze transplantovati tenké střevo.

_

Kdo může darovat orgány

Žijící dárce

Může darovat orgán párový, jako je nap íklad ledvina, nebo část orgánu schopného regenerace (část jater). Podmínkou odběru je dobrovolné rozhodnutí dárce a dobrý zdravotní stav. Nejčastěji darují ledviny rodiče dětem, sourozenci a man elé navzájem.

Zemřelý dárce

Nejčastěji člověk, u kterého došlo v důsledku těžkého poškození mozku ke smrti mozku, kterou potvrdí vyšetření. V České republice je právně zakotven předpokládaný souhlas s darováním orgán po smrti s tím, že každý občan má možnost vyjádřit nesouhlas. Tento nesouhlas lze evidovat v Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgán .

_


Co hraje roli při výběru dárce


krevní skupina naléhavost transplantace imunologické parametry (u ledvin) váhový poměr mezi dárcem a příjemcem (u ostatních orgán )


------
O autorovi: MICHAELA KOUBOVÁ

Pražský deník

Vyšlo také v: Benešovský deník; Nymburský deník; Boleslavský deník; Mělnický deník; Kutnohorský deník; Kolínský deník; Rakovnický deník; Berounský deník; Kladenský deník; Příbramský deník

Zdroj: Pražský deník

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…