Přeskočit na obsah

"Dar" ČSSD za miliony

Pět středočeských nemocnic poslalo další, už druhou fakturu krajskému úřadu. Ten jim musí proplatit poplatky, které v nemocnicích v Benešově, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami nehradí pacienti, ale právě kraj. Celkem jim musí za únor rozdělit necelých osm milionů korun.

Kladno poslalo fakturu na více než 1,5 milionu korun. Nejvíc za sebe lidé nechávali v únoru platit kraj na lůžkovém oddělení a v lékárně.

"Zatím dle domluvy s primáři jednotlivých oddělení pacientů dramaticky nepřibylo, takže k posílení služeb jsme nebyli nuceni," řekla ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Podle ní se v nemocnici od ledna, kdy lidé poplatky přestali platit, neprodloužily ani čekací doby na operace.

"Naopak například čekací doba na totální endoprotézy je zhruba tři až čtyři měsíce, což je v porovnání s celorepublikovým časem méně," poznamenala Pancová.

Podle ní se systém neplacení už zaběhl. "Je to vidět. Klesají reakce typu: koupil jsem si lístek, protože jsem zapomněl, že za mě poplatky může hradit kraj," doplnila ředitelka kladenské nemocnice.

Ze svého v Kladně pacienti utratili přes 55 tisíc korun. Samostatně platilo poplatek 1 240 pacientů na ambulanci, 18 hospitalizovaných, 124 nemocných na pohotovosti a 121 pacientů v lékárně.

V Mladé Boleslavi fakturují kraji 1,8 milionu korun. I tady nejvíc za lůžková oddělení a lékárnu. "Počty pacientů se pohybují na podobné úrovni jako v uplynulých letech. Nepředpokládáme, že se na tom bude něco měnit," řekla mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.

Podle ní trvá větší zájem zákazníků v lékárně, kde nemusí platit 30 korun za položku na receptu. I boleslavští už většinou pochopili, jaké možnosti placení v nemocnici jsou.

V Benešově "utratil" kraj v únoru lehce přes milion korun. "Za měsíc únor bylo těch, kteří si platili poplatky sami, 89 za ambulantní péči a jeden pacient v lůžkové péči," řekl ředitel nemocnice Rudolfa a Stefanie Milič Řepa.

V nemocnici přibylo pacientů, kteří byli ošetřeni na pohotovosti. "Směny jsme posílili pouze v lékárně, jiná pracoviště nápor zvládla. Na zákroky nejsou delší objednací lhůty, na ambulancích zůstávají časy ošetření téměř nezměněny," doplnil ředitel.

V Kolíně v únoru ubylo ambulantních pacientů a přibylo pacientů hospitalizovaných. Celkem sem kraj musí poslat 1,8 milionu.

Příbram účtovala kraji více než 1,2 milionu korun. "Nezaznamenali jsem oproti únoru 2008 žádný výrazný rozdíl a nemuseli jsme ani kvůli nabídce kraje hradit poplatky za pacienty posílit směny nebo zaměstnat víc personálu," sdělila mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…